גמלת נכות מעבודה מביטוח לאומי

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

גמלת נכות מעבודה מוענקת מטעם המוסד לביטוח לאומי לאדם שהוכר כ"נכה עבודה", הווה אומר שבעקבות פגיעה במסגרת עבודתו- תאונת עבודה או מחלת מקצוע, כושר עבודתו נפגע והוא אינו יכול עוד להמשיך ולעבוד בסוג של עבודה בה מסוגלים לעבוד בני מינו או גילו. אדם אשר נפגע כתוצאה מעבודתו יגיש את התביעה לקבלת הגמלה המדוברת רק לאחר שהגיש קודם לכן תביעה ל"דמי פגיעה" והוכר כנפגע מעבודה, כלומר- שולמו לו דמי הפגיעה.

הזכאים לקבלת גמלת נכות מעבודה

כאמור, רק אדם שהוכר קודם להגשת התביעה לקבלת הגמלה, כנכה עבודה, יוכל לקבל אותה. האנשים הבאים הם אלה אשר בסופו של התהליך, יוכלו להיות מוכרים כנכי עבודה:

1. עובד שכיר בכל עבודה שהיא (פרט לעובדי שירות הביטחון, סוהרים או שוטרים).

2.  עובד עצמאי בכל תחום שהוא אשר ביטח את עצמו בביטוח לאומי.

3. אדם אשר נמצא במסגרת של הכשרה מקצועית או שיקום מקצועי, כאשר אותן המסגרות מוכרות ומאושרות על ידי ביטוח לאומי.

4. אדם אשר נבחן בהתאם ל"חוק החניכות" או בהתאם ל"חוק שירות התעסוקה". המדובר הוא בפגיעה שקרתה בשעת המבחן בלבד.

5. אדם אשר התאמן בהתאם להנחיות "חוק שירות התעסוקה" בשעת חירום, אסיר בבית סוהר, עציר או נער חוסה השוהה במעון על פי "חוק הנוער" אשר עובדים בעבודה שלא במסגרת המקום בו הם נמצאים באותה תקופה.

6. אדם ששכרו קבוע בהתאם למה שנקבע בחוק הכנסת.

מה מקנה גמלת נכות מעבודה?

הגמלה נקבעת בהתאם לדרגת הנכות הרפואית שנקבעה עבור האדם בגין הפגיעה מהעבודה ובהתאם לשכר שקיבל ברבע השנה שחלפה, טרם נפגע. אדם בעל דרגת נכות של 100% יקבל גמלת נכות העומדת על 75% מהשכר שקיבל בתקופה טרם הפציעה. לגמלה זו יש תקרה של 25,597 שקלים. אדם אשר מקבל את הגמלה המדוברת, זכאי לתבוע מביטוח לאומי השלמת הכנסה, ובלבד שההכנסות שלו ושל בן/בת הזוג הן נמוכות מהממוצע במשק. אדם אשר מקבל את הגמלה יכול להמשיך לעבוד בעבודה אחרת ולהשתכר ממנה.

למקבלי גמלת נכות מעבודה מגיעות מספר זכויות

טיפולים רפואיים

אדם נפגע עבודה, המוכר על ידי ביטוח לאומי ומקבל גמלת נכות מעבודה, זכאי לקבלת טיפולים רפואיים בחינם (אשפוז רגיל, אשפוז סיעודי, בדיקות, תרופות, ניתוחים, קניית מכשירים, צילומים וכדומה), החלמה ושיקום רפואי, כל עוד הוא יידרש להיות במסגרת של טיפולים עקב הפגיעה. את סוג הטיפול ואת ההיקף שלו יקבע רופא מטעם קופת החולים אליה הוא משתייך.

שיקום מקצועי

אדם אשר מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ומקבל גמלת נכות מעבודה, זכאי לשיקום מקצועי המאפשר הקניית כלים להשתלבות בעבודות המוצעות במשק. במסגרת השיקום המקצועי מקנים לאדם מקצוע מתאים ליכולותיו ומסייעים לו במציאת עבודה. השירות שניתן במסגרת השיקום המקצועי מועבר באמצעות אנשי מקצוע, כגון עובדים סוציאליים ועובדים בתחום השיקומי, אשר מעניקים יחד למשתקם אבחון מקצועי, ייעוץ שיקומי ותעסוקתי, ודואגים, בסופו של התהליך, ללוות אותו מחוץ למסגרת עד שימצא מקום עבודה.

פטירה כתוצאה מהפגיעה בעבודה

לבני משפחתו של האדם שהוכר כנפגע עבודה ושקיבל גמלת נכות מעבודה, אשר נפטר כתוצאה מאותה פגיעה (כתוצאה ממחלת מקצוע או מתאונת עבודה), ישנה זכאות לקבל "קצבת תלויים" בצורה של מענק חד פעמי או קצבה חודשית קבועה. על פי רוב, הזכאים לגמלת התלויים יהיו האלמן/ אלמנה של המבוטח והילדים שלו, ובמקרים מסוימים גם ההורים של הנפטר, אחיו או הסבא והסבתא, אותם הוא היה מפרנס.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי