זכויות רפואיות לחולים בהמופיליה

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!


המופיליה זוהי מחלה תורשתית שבאה לידי ביטוי בתפקוד בלתי תקין של מנגנוני הקרישה בדם. הגורם המרכזי למחלה הוא לקות בגן האחראי ליצירת אחד ממרכיבי הקרישה.

בעקבות הליקויים בתפקודי קרישת הדם, פגיעות בכלי הדם עלולות לגרום לדימום רב, הן מבחינה פנימית והן מבחינה חיצונית- דימום תוך גופי או דימום כתוצאה מפצע. בנוסף, הדימומים יכולים לפרוץ באופן ספונטני, ללא גורם חיצוני, כגון פציעה. הדימומים הפנימיים מתרחשים לרוב במפרקי הגוף.

פרט לעובדה שהגוף עלול לאבד כמויות דם גדולות, הדימום הפנימי עלול לגרום לנזק ולפגיעה ברקמות הפנימיות.

תסמיני ההמופיליה

  1. דימומים ממושכים לאחר כל פציעה בגוף.
  2. דימומים פנימיים בשרירי הגוף- מוח, דימומים מתחת לעור, מערכת העיכול וכדומה.
  3. שתפי דם בתוך החללים שבמפרקים- מרפקים, כתפיים, ברכיים, קרסוליים וירכיים.

ישנם מקרים בהם ההמופיליה נמצאת בדרגות חמורות, שמונעות מהחולים לתפקד בעבודה או בבית, כשם שהיו מסוגלים בעבר, ועל ידי כך נפגעת פרנסתם. עבור חולי המופיליה רבים נפגמה איכות החיים באופן משמעותי, ולעתים מצב המחלה מביא אותם להזדקקות מלאה בזולת ולהשגחה צמודה. עבור מקרים אלה, ביטוח לאומי ומס הכנסה מעניקים הטבות.

הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי

קצבת נכות כללית: חולי המופיליה אשר איבדו את כושר עבודתם והשתכרותם בעקבות חומרת המחלה, ואחוזי הנכות הרפואית שלהם עומדים על- 60% או 40% לפחות, כאשר במקרה השני אחד מהליקויים הרפואיים חייב להיות בשיעור של 25%, או במידה ומדובר בנשים עקרות בית- אחוזי הנכות הרפואית שלהן יהיו 50% לפחות, זכאים לקצבת נכות כללית.

הקצבה ניתנת גם למי שפחתו כושר עבודתו והשתכרותו עקב המחלה ב- 50% לפחות, או לעקרות בית, שתפקודן בעבודות משק ביתן צוצמה ב- 50% לפחות.

הזכאות לקצבת נכות כללית באה לידי ביטוי בשיקום מקצועי או בקצבה המשולמת מדי חודש. גובה גמלת הנכות נקבע לפי אחוזי הנכות של חולה ההמופיליה.

קצבה לשירותים מיוחדים: חולי המופיליה הנזקקים לסיוע או להשגחת הזולת בביצוע הפעולות היומיומיות כגון אכילה, רחצה, הלבשה, ניידות, שליטה על סוגרים, שכיבה וקימה מהמיטה. הגובה של גמלת שירותים מיוחדים במקרה זה נקבע על פי התלות של החולים בזולת או במידת הצורך בהשגחה עליו.

קצבת ניידות: במידה ותפקוד הרגליים של חולי ההמופיליה נפגע עקב החמרת המחלה, והם מתקשים בניידות ממקום למקום, תשולם להם גמלת ניידות מטעם האוצר, בהתאם להסכם עם המוסד לביטוח לאומי. חולי המופיליה המקבלים את הקצבה זכאים לפטור חלקי או מלא ברכישת רכב, גמלה חודשית עבור החזקת הרכב ולתו חניית נכים.

שיעור הגמלה, גודל הרכב ואחוזי הפטור מתשלומי המיסים ייקבעו על פי אחוזי הנכות לניידות שנקבעו בביטוח לאומי.

גמלת ילד נכה: הורים לילד חולה המופיליה עד גיל 18 אשר נזקק לפחות פעם אחת בחודש לעירוי דם- תחליפי דם ולתכשירים נגד זיהומים, יקבלו קצבת ילד נכה.

שיקום מקצועי: חולי המופיליה בעלי אחוזי נכות רפואית ואובדן כושר עבודה זכאים גם לשיקום מקצועי, בנוסף לקצבאות הניתנות להם. מטרת השיקום המקצועי היא לרכוש מקצוע ולאפשר השתלבות במסגרת שוק העבודה.

פיצוי נפגעי עירויי דם: חולי המופיליה אשר נושאים את נגיף האיידס בעקבות עירוי דם שקיבלו או בעקבות מוצרי דם, זכאים לתשלום. מדובר בחולים שנדבקו בנגיף בתקופה שבין 31.12.87 לבין 1.1.89. גם בני הזוג או ילדיהם של חולי ההמופיליה שנדבקו באיידס, הנושאים גם הם את נגיף האיידס כתוצאה ממגע עם החולה, זכאים לתשלום.

פטור ממס הכנסה

חולי המופיליה ששיעור נכות עומד על למעלה מ 90%, זכאים לפטור מתשלומי מס.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי