זכויות החולים באטרופיה

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

זכויותאטרופיה היא מחלה בה נחלשים ומדלדלים איברים ומערכות בגוף כגון רקמות שריר או מח. מדובר למעשה בדלדול רקמות וניוון תאים בגלל פגיעה עצבית, תזונה לקויה, או גיל מתקדם. הסיבות לאטרופיה הן מחלות גנטיות, גיל, ליקוי תזונתי, בעיה בזרימת דם, וכולי.

דוגמאות לסוגי אטרופיה

קיימים מספר סוגים של אטרופיה ונפרט אחדים מהם:

אטרופיה בשרירים – נגרמת בגלל אי הפעלה של השריר במשך תקופה. רקמת השריר מתדלדלת בגלל שהייה ממושכת במצב סטטי ללא תנועה כגון שכיבה במיטה. עם זאת, במקרים רבים, שימוש בעזרים אורטופדיים, פיזיותרפיה, ותרגול מתאים יכולים לשפר את המצב. כאשר נפגעים עצבים שמחוברים לשריר – נגרם נזק שאינו הפיך, והשריר אינו יכול להשתקם במלואו.

אטרופיה בשרירים באה לביטוי במחלות של ניוון שרירים גם כתוצאה מבעיה נוירולוגית עצבית.

מחלת ניוון שרירים ALS מתבטאת בחולשה של שרירים וחוסר יכולת להניע אותם, אובדן נפח של השריר, קפיצות של שרירים, והתכווצויות.

פוליו הוא סוג נוסף ומוכר של מחלת ניוון שרירים, שמתרחשת בעקבות נגיף הפוליו, הפוגע בחוט השדרה ובעצבים האחראים על מוטוריקה. חולים בניוון שרירים מוגבלים בניידות ובתפקוד יום יום עצמאי, והם זקוקים להשגחה ולטיפולים.

כמו כן, אטרופיה הורמונאלית נגרמת בשל דלדול בהורמונים כמו אסטרוגן, שמתרחש בגיל הבלות. אטרופיה של בלוטת האדרנל נגרמת בשל שימוש ממושך בסטרואידים.

סוג נוסף, אטרופיה מוחית, היא ניוון של המוח הנגרמת בין היתר בגלל פגיעה בחומר הלבן – מיאלין, המעביר אותות חשמליים במוח. אטרופיה מוחית עלולה לגרום עם התקדמותה לטרשת נפוצה והיא נגרמת בעיקר בגלל בעיית גיל, חמצן שאינו מגיע לתאים, גנטיקה, או לחץ.

זכויות בביטוח לאומי ובמוסדות נוספים

סוגי מחלת האטרופיה השונים מזכים את החולים בהן בפיצויים כספיים, סיוע, וזכויות בהתאם לדרגת אי כושר ואחוזי הנכות הרפואית שנקבעו להם. החולים במחלה צריכים להגיש תביעה בצירוף מסמכים רפואיים ולהתייצב בפני ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלהם.

קצבת נכות כללית

חולה שסובל מאטרופיה, ואיבד את כושרו להשתכר, זכאי לקבל קצבת נכות כללית שמבוססת על אובדן כושר השתכרות. ביטוח לאומי מכיר בחולי ניוון שרירים שאבדו מכושרם להשתכר, והם יקבלו מעל 60% נכות רפואית וקיצבת נכות כללית לפי מצבם הבריאותי, ודרגת אי הכושר שנקבעה להם.

עקרת בית שחולה באטרופיה צריכה להיות בעלת 50% נכות רפואית ו- 50% דרגת אי כושר כדי לקבל קצבת נכות.

קצבת שירותים מיוחדים

לצד קצבת נכות כללית, החולים באטרופיה שנקבעה להם נכות של 60% ויותר זכאים לקצבת שירותים מיוחדים, שמטרתה מימון עזרה בביצוע פעולות היום יום, שהן במקרים רבים כמעט בלתי ישימות לחולים אילו. מדובר בפעולות פשוטות כמו הלבשה, עזרה בהאכלה, ניידות בתוך הבית, רחצה ועוד. כמו כן קצבה זו נועדה לאפשר גם השגחה על החולה. חולה שנקבעו לו 75% נכות רפואית, יוכל לקבל קצבת שירותים מיוחדים זו גם אם הוא לא מקבל קצבת נכות.

קצבת ניידות

חולה שסובל מניוון שרירים ונקבעו לו 60% אחוזי נכות רפואית בוועדה רפואית, זכאי לקצבת ניידות אם ימצא מוגבל בהתניידותו. בנוסף יקבל החולה פטור או הנחה ממס ברכישת רכב, קיצבת להחזקת הרכב, הנחה בתשלומי רישיון הרכב, תו חניה לנכה, והנחות בחניונים.

הטבות בתשלומי מס

חולי אטרופיה שנקבעו להם אחוזי נכות זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה והטבות שונות. 100% נכות מהמחלה, או 90% נכות בגלל מכלול של בעיות רפואיות הנובעות מהמחלה, יזכו בפטור מתשלום מס, והחזרי מס רטרואקטיביים.

זכויות בפוליסות ביטוח פרטיות

לחולים במחלה יש במקרים רבים זכויות על פי פוליסות ביטוח פרטיות שהם לא תמיד מודעים לקיומם ולמימושם, והם זכאים מכח זכויות אילו לקבל פיצויים, וכן מימון טיפולים רפואיים שלא נמצאים בסל הבריאות.

זכויות רפואיות

זכויות רפואיות לחולי אטרופיה מגיעות גם ממשרד הבריאות באמצעות סיוע של מכשירים רפואיים, כמו הליכונים, כסאות גלגלים, מקלות הליכה, אביזרי עזר לבית, וכו'.

הנגשת מבנים

החוק מחייב לאפשר נגישות לאנשים מוגבלים בהתניידותם, לכן חולים במחלות ניווניות שונות שיש להם קשיים מוטוריים, זכאים לכך שמבנים ציבוריים וממשלתיים יהיו נגישים לאנשים במצבם.

הנחות נוספות

מי שזכאי לקצבת נכות יקבל גם ברוב המקרים הנחות והטבות מחברת בזק, בתשלומים שונים למינהל מקרקעי ישראל, זכויות במשרד השיכון, הנחות בתשלומים לרשות המים בכפוף לאחוזי נכות מסויימים, תקרת תשלומים עבור תרופות, הנחות בארנונה, וכולי.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי