מהן הזכויות המגיעות לחולים במחלת סרקואידוזיס?

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

זכויותבישראל שמורות לאנשים החולים במחלות קשות או כרוניות, זכויות מיוחדות במסגרת מוסדות ממלכתיים או לאומיים כדוגמת המוסד לביטוח לאומי רשות המיסים וגופים נוספים.

מהי מחלת הסרקואידוזיס, ומהן הזכויות במגיעות לחולים במחלה? ראשית נסביר בקצרה מהי המחלה. לאחר מכן נראה אילו זכויות עשויים לקבל החולים מטעם המוסד לביטוח לאומי וגופים אחרים. נדגיש שלעיתים יש תלות בין מתן הזכות למצבו התפקודי, הגופני והנפשי של החולה כתלות בהצגת מסמכים שונים, אישורים רפואיים ו/או הופעה בפני וועדה רפואית.

מהי מחלת הסרקואידוזיס

מחלת הסרקואידוזיס משויכת על פי רוב למשפחת המחלות הראומטיות או הדלקתיות. המחלה נחשבת ככזו שפוגעת במערכות שונות של הגוף, לעיתים בו זמנית, והיא מופיע בדרגת שונות של חומרה. על פי הנתונים, מרבית החולים הם נשים ועד כה טרם הובררו עד הסוף הסיבות והגורמים לה.

הסימפטום המרכזי של המחלה הוא פגיעה בריאות ובמערכת הנשימה אך קיימים גם סימפטומים נוספים. בין החולים ישנם כאלה שאינם מדווחים על פגיעה תפקודית ומאידך, אחרים מדווחים על קשיים גופניים שכוללים התפרצויות של חום גבוה, תשישות גופנית, הפרעות בנשימה. לעיתים מדווחות גם פגיעות קליניות בחילוף החומרים ובתפקוד של איברים פנימיים, מערכת הראיה ועוד.

זכות לקצבת נכות

כאמור, בין החולים במחלה ישנם כאלה שמצבם הקליני קל יחסית ואילו אחרים – מצבם חמור הרבה יותר ויכולתם לתפקד נמוכה ואף נמוכה מאוד. מי שיכולתו לתפקד באופן סביר נמוכה יוכל להגיש לביטוח לאומי תביעה לקבלת קצבת נכות.

על מנת להגיש את התביעה (כאשר מדובר על חולה בגיל העבודה) יש למלא טפסים מתאימים, לצרף מסמכים רפואיים ולרוב תידרש גם התייצבות בפני וועדה מקצועית (ועדה רפואית). רק לאחר סיום ההליך יוחלט האם החולה יקבל אחוזי נכות רפואית ומה יהיה שיעורם. יש לציין שמלבד קביעת אחוזי נכות רפואית יש לקבוע מהי הפגיעה התפקודית (גם כן באחוזים) וכך יוחלט על סכום הקצבה.

זכות לקצבת ניידות

מכיוון שחלק מהחולים סובלים מפגיעות רב מערכתיות, שיכולות שפגוע גם ביכולתם ללכת באופן חופשי כדאי להכיר את קצבת הניידות. גם קצבה זו, בדמה לקצבת נכות, משולמת לאחר פניה למוסד לביטוח לאומי. שלא כמו קצבת הנכות, קצבת הניידות יכולה להיות משולמת גם לקטינים.

על מנת להיות זכאים לקצבה זו אין חובה להיות בעלי רישיון נהיגה. יש צורך להגיש תביעה לגמלת ניידות ועל פי חישוב הירידה ביכולת התנועה (שנמדדת באחוזים) יוחלט האם החולה זכאי או לא.

שירותים מיוחדים

קצבה נוספת שמשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי ויכולה להיות רלוונטית לחולי סרקואידוזיס נקראת קצבת שירותים מיוחדים. קהל היעד של זכות כולל חולים אשר זקוקים לסיוע משמעותי ומהותי על מנת לתפקד ולבצע פעולות יום יומיות.

ראוי לציין שקצבה זו ניתנת על פי רוב בנוסף לקצבת נכות כללית וגם היא משולמת בהתאם למצבו התפקודי הספציפי של כל חולה וחולה.

הבטחת הכנסה וזכויות נוספות

במידה ואדם החולה במחלת סרקואידוזיס אינו בעל מקורות הכנסה מספקים, בין אם מעבודה ובין אם מקצבאות והטבות שונות הוא עשוי להיות זכאי להבטחת הכנסה. סכום הגמלה משתנה מעת לעת, בהתאם לשינויים בגובה השכר הממוצע.

בנוסף לכל האמור לעיל, אדם החולה בסרקואידוזיס עשוי להיות זכאי גם לזכויות כגון:

  • הנחות או פטור ממיסים שונים, לרבות מיסים על הכנסה מעבודה ועל הכנסה שלא מעבודה, הנחה על ארנונה.
  • פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי – במקרים מסוימים.
  • הנחות בתשלומים על תרופות.
  • הנחות בתשלומים של חשבונות החשמל, המים, הטלפון, נסיעות בתחבורה ציבורית ועוד.
משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי