זכויות החולים בלימפומה

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

לימפומה הנה גידול סרטני בקשרי הלימפה או במערכת הלימפה כולה- מערכת של נימים, צינורות דקים וקשרי לימפה שמוליכים נוזל ותאים של המערכת החיסונית מרקמות הגוף אל כלי הדם. תפקידה של מערכת הלימפה הוא לסייע בניקוזם של עודפי הנוזלים שברקמות, וכך היא מאפשרת תגובה חיסונית יעילה בגוף מפני זיהומים.

מערכת הלימפה מורכבת מאיברים שונים הנכללים בקבוצת הלימפה, לדוגמה מח עצם, טחול, בלוטת התימוס ובלוטות לימפה אשר מקושרות באמצעות צינורות לימפה זעירים מאוד. בלוטות הלימפה פזורות בכל חלקי הגוף, ואת אלה הממוקמות בבית השחי, בצוואר ובמשעה ניתן אף למשש.

מחלת הלימפומה מחולקת לשתי קבוצות: 1. לימפומה הודג'קין. 2. שאר הלימפומות שאינן הודג'קין. ההבדל החשוב בין שני סוגי המחלות הוא באופן הטיפול.

תסמיני הלימפומה על שני סוגיה

  1. קשרי לימפה מוגדלים באיזור הצוואר בעיקר שלא מלווים בתחושת כאב.
  2. הגדלת הטחול במידת מה, אך לא בצורה דרסטית.
  3. הגדלת הכבד (אחוז קטן של מקרים).
  4. תסמינים כלל מערכתיים כגון חום, ירידה במשקל, הזעה במשך הלילה, גירוד בגוף ועייפות.

חולי הלימפומה עוברים טיפולים קשים ובהם גם כימותרפיה. חייהם מושקעים בזה, כדי שיוכלו להתמקד בטיפול במצבם הקשה. התמודדויות אלו אינן פשוטות מבחינה נפשית, מה גם שמבחינה כלכלית קיים קושי, שכן אותם חולי לימפומה אינם מסוגלים עוד לעבוד ולהתפרנס כשם שיכלו בעבר, וכעת צריכים לגייס כספים עבור טיפולים ותרופות, ולעתים גם עבור ניתוחים. על כן מוסדות המדינה השונים מעניקים זכויות לחולים אלו, אשר נועדו לסייע להם במצבם.

ביטוח לאומי

  1. קצבת נכות כללית: במקרה שבו חולה הלימפומה איבד את כושר השתכרותו בשיעור של 50% לפחות, או מכושר היכולת לתפקד במשק הבית, במידה וזוהי עקרת בית שחלתה, בעקבות אחוזי הנכות הרפואית בגין מחלתם, בשיעור של 60%, או של 40%, כשכאן חייבים להיות 25% נכות באחד הסעיפים הרפואיים כפי שנקבע על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי. במקרה של עקרת בית, אחוזי הנכות הרפואית יעמדו על 50% לפחות. קצבת הנכות הכללית ניתנת למשך תקופה זמנית, כאשר עם סיום הטיפולים, חוזרים החולים להיבדק שוב בוועדות הרפואיות, להחלטה על המשך קבלת הקצבה, על גובהה או על הפסקתה.
  2. קצבה לשירותים מיוחדים: כאשר חולה הלימפומה זקוק לעזרה תמידית בתפקוד במהלך היומיום והוא אינו מסוגל להסתדר בכוחות עצמו, הוא זכאי לקבל גמלת שירותים מיוחדים אשר ניתנים בתוספת לקצבת הנכות הכללית אותה הוא מקבל. לרוב יהיו אלה חולי לימפומה המקבלים טיפולי כימותרפיה.
  3. קצבת נפגעי עבודה: במקרה וחולה הלימפומה חלה בסוג זה של מחלה בעקבות חומרים הידועים כגורמים למחלת הלימפומה, הוא זכאי לקבל גמלת נכות מעבודה. גובה הקצבה יחושב על פי שכר עבודתו, כפי שקיבל לפני שחלה ועל פי אחוזי הנכות שלו. חולה לימפומה המקבל את הקצבה מהסוג הזה זכאי לטיפולים בחינם, לפיצוי כספי על אובדן כושר השתכרותו ולשיקום מקצועי. היה והחולה נפטר כתוצאה מן המחלה, השארים שלו יקבלו "גמלת תלויים בנפגע עבודה".

מס הכנסה

חולי לימפומה שקיבלו לפחות 90% נכות רפואית זכאים לפטור ממס. אלה יהיו חולים שעברו ניתוחים, סובלים מגרורות המחלה ושעוברים טיפולים אונקולוגיים. הפטור ניתן לתקופה זמנית, כשבמידה וישנם ליקויים רפואיים נוספים ללימפומה, החולה יקבל פטור לצמיתות, ובתנאי ששיקלולם של הליקויים יחד הוא 90% לפחות.

ביטוחים פרטיים

במידה וחולי הלימפומה רכשו ביטוחים רפואיים פרטיים עוד בטרם חלו, הם זכאים לקבלת פיצוי כספי עבור תכניות טיפולים, אובדן כושר עבודה, פנסיית נכות וגילויי מחלות קשות. הכול תואם את תנאי הפוליסה שרכשו.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי