זכויות רפואיות לחולים בגזזת

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

הגזזת הנה מחלה של פטרת העור אשר נגרמת על ידי פטריית הדרמטופיטים, שצומחת באיזור הקרני של העור, ושם היא הורסת את החומר שבו. החיידקים חודרים אל תוך רקמות כמו עור, שיער וציפורניים. פטריית הדרמטופיטים עלולה להשפיע על איברים אחרים בגוף ולחולל מחלות נוספות.

מחלת הגזזת הנה מחלה מידבקת מאוד, אשר מועברת באמצעות מגע ישיר של אדם בריא עם גופו של אדם חולה. גם מגע של אדם בריא עם בעלי חיים (בייחוד כלבים וחתולים) אשר חולים בגזזת, יגרום להידבקות. שטחי הגוף בהם עשויה להופיע המחלה הם רבים, כגון קרקפת, שיער וציפורניים. החולים בגזזת מטופלים בתרופות ובמשחות לעור או לציפורניים.

הסימפטום העיקרי של המחלה הוא הופעת כתמים, שצבעם אדום, בצורת טבעת והם גורמים לתחושות של עקצוצים באיזור בו הם מופיעים. סימפטום נוסף הוא נגע על הקרקפת, המלווה בהתקרחות בעלת תיחום מוגדר.

בתקופת קום המדינה ולאחריה (בשנות הארבעים), מחלת הגזזת הייתה נפוצה מאוד ביישוב היהודי. אנשים רבים חלו בה, בעיקר האוכלוסיה שהגיעה מצפון אפריקה, והטיפול היחיד היה באמצעות קרני רנטגן. טיפולי ההקרנות היו במסגרת ממלכתית וכל החולים טופלו בדרך זו. שיטת טיפול זו אמנם העלימה את המחלה באופן מוחלט, אך כעבור כמה שנים טובות קדימה התגלה כי קיים קשר סיבתי ישיר בין טיפולי קרני הרנטגן בריפוי הגזזת לבין גידולים סרטניים שונים, בעיקר בראש ובצוואר, בשל צורת הטיפול- ההקרנות היו רדיואקטיביות וכוונו לראשי החולים. בנוסף הטיפול בקרני רנטגן גרם לאנשים רבים צלקות נפשיות קשות עקב העובדה שהטיפול נעשה באכזריות מסוימת, נוצרו צלקות גדולות ולא נעימות למראה על הקרקפת ובאיזורים אחרים בגוף, החלה נשירת שיניים, התקרחות ועקרות בקרב נשים.

החוק לפיצוי נפגעי גזזת

כתוצאה מהטיפולים בחולי הגזזת, בשנות הארבעים, האנשים כיום סובלים מנכויות קשות אשר נובעות מתופעות הלוואי שהולידו הטיפולים. ישנם מקרים בהם אנשים שחלו בגזזת לפני עשרות של שנים, מתים כעת עקב תופעות הלוואי המדוברות.

בשנת 1995 חוקק "חוק פיצוי נפגעי הגזזת" אשר בא לקבוע כי אנשים אשר נפגעו מטיפולי ההקרנות או השארים שלהם, זכאים לתשלום מהמדינה, ובתנאי שקיבלו את הטיפולים בתקופה שבין 1.1.46 ל- 31.12.60 על ידי כל גורם מטעם המדינה. הטיפולים נערכו בישראל או מחוצה לה, במסגרת ההכנות לקראת העלייה ארצה.

את הבקשה לפיצויים מגישים למשרד הבריאות, שם מתקיימת וועדה רפואית אשר קובעת האם מגיע לאנשים פיצוי עקב רשימת המחלות שנגרמו בעקבות הטיפולים במחלת הגזזת באותה תקופה מדוברת, מהם אחוזי הנכות המגיעים להם ובאיזה שיעור ישולמו הפיצויים.

רשימת המחלות אשר נגרמו כתוצאה מטיפולי ההקרנות בגזזת כוללת את הגידולים במוח, הגידולים בגולגולת, גידולי עור באיזור הראש והצוואר, את גידולי בלוטות הרוק, גידולי בלוטות התריס, את סרטן הדם ואת גידולי המוח השפירים.

סכומי הפיצויים

  • אדם אשר נקבעו לו אחוזי נכות בשיעור של 5% עד 39%, יקבל מהמדינה סכום חד פעמי העומד על 1,200 ש"ח בעבור כל 1% נכות שנקבעו לו.
  • אדם אשר נקבעו לו אחוזי נכות בשיעור של 40% עד 74%, יקבל מהמדינה סכום חד פעמי העומד על 50 אלף ש"ח.
  • אדם אשר נקבעו לו אחוזי נכות בשיעור של 75% ומעלה, יקבל מהמדינה סכום חד פעמי העומד על 100 אלף ש"ח.
  • אדם אשר קיבל אחוזי נכות בשיעור של 40% ויותר, יקבל בנוסף לסכום הכסף החד פעמי גם קצבה חודשית של 700 ש"ח עד 1,700 ש"ח, כל עוד הוא בחיים.
משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי