נכות זמנית – מצב רפואי חולף

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

נכות זמנית היא מצב רפואי חולף. ניתן לראות כי אנשים רבים סובלים מנכות זמנית כאשר הם חווים תאונה או מחלה שאינה קבועה והיא גורמת להם לנכות. מדובר במצב רפואי מורכב למדי שכן הוא עתיד להשתנות. אנו יכולים לראות אנשים שנפגעו מתאונה והוגדרו בנכים זמניים ומצבם הבריאותי התדרדר עד לכך שהם הוכרזו כנכים בעלי אחוזים גבוהים למדי.

אנו יכולים גם לראות מצבים בהם אנשים מחלימים במהרה לאחר תאונת עבודה, מחלת מקצוע וכן הלאה. המשמעות האמיתית והייחודית של נכות זמנית היא שהמוסד לביטוח לאומי מגדיר נכים אלו כנכים שמצבם הבריאותי עתיד להשתנות, לטוב או לרע.

מדוע הגדרתה של נכות זמנית חשובה?

נכות זמנית נועדה להסדיר את המצבים הרפואיים בהם אנשים מבקשים להיות מוכרים כנכים באופן תמידי. מבחינה רפואית ישנם מקרים רבים אשר אינם מוגדרים צמיתים ולפיכך אין לקבוע נכות תמידית לאדם במצב כזה. בדרך כלל נקבעים לו אחוזי נכות לתקופת זמן מוגבלת כל שהיא ואז הוא נבחן שנית בסיומה.

ישהו שיעור דרגת נכות זמנית וכאשר אדם מוגדר ככזה הוא מקבל אותה. כאשר אותה תקופה זמנית מסתיימת על הנפגע לעבור בדיקה רפואית אשר תקבע האם הוא החלים, האם מצבו השתפר או הורע וכמה אם בכלל יש לקבוע לו אחוזי נכות. פעמים רבות אנו יכולים לראות שאדם שהיו לו 100% נכות לאחר כמה חודשים השתפר מצבו ולהיפך. אם אדם אינו נכה באותה המידה ומצבו הבריאותי השתפר או הורע יש להתאים את דרגת הנכות שלו וכך גם להגביל או להגדיל את זכויותיו הרפואיות והכספיות השונות.

כיצד קובעים נכות זמנית?

קביעת נכות זמנית וקביעת דרגת הנכות מתבצעים על ידי ועדה רפואית ועל פי התוספות לתקנות הביטוח הלאומי. הוועדה היא הסמכות הבלעדית אשר יכולה לקבוע את אחוזי הנכות ואת סוג הפגיעה. הוועדה יכולה ורשאית לקבוע עד 100% נכות ולתקופה שאינה עולה על שנה וזאת כאשר הם סבורים כי מצבו הבריאותי של הנפגע יכול להשתנות תוך תקופת זמן זו. לא בכל פעמים קובעים שנה, אנו יכולים לראות תקופות של כמה חודשים, תקופות של חצי שנה ובמקרים מסוימים גם שנה שלמה וזאת כאשר דרוש זמן לבחינת התקדמות או ההתדרדרות הרפואית של הנפגע.

תחום בעייתי אחד בפסיקת נכות זמנית הוא העובדה שהוועדה אינה מחויבת להתייחס לדבר פרט לממצאים אשר עומדים מולה כאשר היא עורכת את בדיקותיה. זאת אומרת שהיא אינה מחויבת להסתמך על מבחני נכות או שיעורי נכות קיימים אלא לפסוק אחוזי נכות על פי ראות עינה. כך קורים מצבים רבים בהם מקבלים נפגעים מסוימים גמלת נכות זמנית לתקופה ארוכה אך אותה הקביעה היא נמוכה למדי ועומדת על 15% ואף פחות, במצב זה מקבל הנפגע רק כמה מאות שקלים לחודש ובמידה והכנסתו נפגעה או שהוא איבד אותה בשל מצבו – הוא לא יכול לפרנס את עצמו.

מה יכול לעשות נפגע שהוכרז כנכה זמנית כדי לקבל קצבה קבועה?

נכות זמנית יכולה להיות נכות בדרגות שונות וכדי להימנע ממצבים בהם אדם נחשב נכה זמנית אך הוא מקבל רק כמה מאות שקלים בכל חודש והוא אינו יכול להתפרנס, הוא יכול להגיש תביעה נוספת ואם היא תאושר הוא יהיה זכאי לקבל הגדלה של נכותו הזמנית.

כדי לקבל הגדלה זו וכדי לזכות בקצבה גבוהה יותר יש לעמוד בפני וועדה רפואית אשר תקבע את נכותו הזמנית של הנפגע ואותה וועדה אשר מכונה גם הרשות תקבע כי אין סיכוי סביר שהנפגע יוכל לקיים את עצמו מעבודה, שתהיה לו בעיה גדולה למצוא עבודה במצבו וכי הוא אינו משתכר כרגע. למצב כזה קוראים גם נכה נזקק.

 

ראו גם:

נגישות וזכויות רפואיות לבעלי מוגבלות בניידות

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי