נכות נפשית

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

נכות נפשית הינה מצב רפואי בו מכיר הביטוח הלאומי. היא נקבעת לאחר בחינת נושאים רבים וזאת על ידי אנשי מקצוע כגון פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ואף נוירו פסיכולוגים. מדובר על הפרעות פסיכוטיות והפרעות פסיכונוירוטיות והן כוללות שלל הפרעות כגון חרדה, דיכאון, תסמונות מוחיות, מחלות נפש שונות, הפרעות פוסט טראומטיות ועוד.

ניתן לראות כי נכות נפשית יכולה להיות חלק ממחלה קיימת או שהיא יכולה להיות מצב רפואי בפני עצמו. כי לקבוע האם אדם סובל מנכות פסיכיאטרית יש לפנות לגורם מקצועי בתחום הנפש ואת האישורים אותם הוא מספק יש להעביר לוועדות המתאימות בביטוח הלאומי.

איך בודקים זכאות לקבלת אחוזי נכות נפשית?

מדובר על הליך לא פשוט כלל ויש להיאזר בסבלנות רבה. לאחר בדיקה אצל רופא, פסיכולוג או פסיכיאטר אשר נתן לכם חוות דע כי אתם אכן לוקים בנכות נפשית, עליכם להגיש את הטפסים הרפואיים למוסד לביטוח לאומי. לאחר מכן תקבלו זימון לוועדה רפואית אשר תבחן את טענותיכם. כדי שתוכלו ליהנות מזכויותיכם בצורה מלאה עליכם להגיש את כל הטפסים שבידכם אשר כוללים את מחלתכם, את העילה בגינה אתם דורשים אחוזי נכות, רצוי לצרף המלצות של מומחים או רופאים אשר יכולים לסייע לתביעה, להביא הוכחות לפגיעה בהשתכרות וכן הלאה.

הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי בוחנת את נושא קביעת אחוזי הנכות בצורה מעמיקה וקפדנית. בשלב זה בוחנים את הליקוי ואת ציון האחוזים אשר ניתנים בהתאם לחומרת אותו ליקוי. אנו יכולים לראות כי בפעמים מסוימות אותה רשימה על פיה עובדות הוועדות אינן כוללות את סוג הליקוי המדויק בו לוקה התובע ואז הן מצמידות את הליקוי לליקוי דומה לו. רופא הוועדה יערוך בדיקה פיזית רפואית לתובע ויקבע את אחוזי הנכות על פי נתונים אלו ועל פי מסמכים וצילומים אשר ברשותו.

כיצד נקבעת הקצבה אותה מקבל התובע?

אם נקבעו לכם אחוזי נכות נפשית אתם זכאים לקבל גמלת נכות מהביטוח הלאומי. אם עמדתם בכל הבדיקות הרפואיות ונקבעו לכם אחוזי נכות פסיכיאטרית הם ישוקללו עם אחוזי אי הכושר שנקבעו לכם והם בסופו של דבר יתורגמו לגובה הקצבה שתקבלו.

הקושי הגדול עמו מתמודדים העובדים הסוציאליים והפסיכיאטרי הוא בבחינת אי יכולתו של מקבל הקצבה להשתכר בעצמו. המטרה הסופית היא לבחון ולקבוע האם הוא יכול לצאת ולעבוד ולהרוויח את לחמו או שמה הוא זקוק לסיוע כלכלי נרחב וזאת כדי שיוכל לנהל אורח חיים סביר.

מה חשוב לדעת על נכות נפשית?

ישנה סטיגמה על אנשים אשר סובלי ממחלות נפש ומשום כך רבים אשר סובלים מנכות רגשית אינם עומדים על זכותם לקבל עזרה. אנו יכולים לראות כי רבים הם האנשים אשר מעדיפים לוותר על זכויותיהם וזאת כדי שלא יגדירו אותם כאנשים אשר סובלים ממצוקה נפשית. אנו יכולים לראות כי רבים מהם פוחדים שיהיו להגדרות כגון אלו השלכות על חייהם, הם חוששים שייקחו להם את הילדים, את רישיון הנהיגה ושיגבילו אותם במגוון דרכים ויש להבין שהדבר אינו נכון. כל מקרה נבחן לגופו ובמרבית המקרים מדובר על מחלות נפש בהן ניתן לטפל והאדם יכול להמשיך ולנהל את חייו ללא חשש.

אילו זכויות רפואיות יש לאנשים אשר סובלים מנכות נפשית?

אדם אשר סובל מנכות רגשית יהיה זכאי לקצבת נכות כללית במקרה בו המחלה או מצבו הרפואי אינו מאפשר לו לעבוד ולהתפרנס. אם דרגם הנכות היא מעל 90% יהיו זכאים הנכים הנפשיים לפטור מלא מתשלום מס הכנסה. הורים לילדים עם הפרעות נפשיות יהיו זכאים לקבל גמלת ילד נכה . ישנם מקרים רבים וסוגים שונים של נכויות נפשיות ויש לבחון כל נושא לגופו. רצוי להיעזר בגורם מוסמך אשר יכול לזרז את ההליכים ולאפשר לכם לקבל את מלוא זכויותיכם. ובנוסף חשוב לבדוק את מלוא זכויות רפואיות לנפגעי נפש מביטוח לאומי המגיעות לאוכלוסייה זו.

אולי יעניין אותך גם:

אילו גופים עוזרים במימוש זכויות רפואיות?

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי