זכויות רפואיות לסובלים מספונדילוליזיס

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

13883199_xxlבעיות גב נחשבות למגוונות מאוד באופיין. לעיתים, בעיה בגב או בעמוד השדרה מלווה בכאבים קשים. לעיתים אחרות, הבעיה עשויה להיות סמויה זמן רב לפני שמופיעים סימנים ברורים לכך.

בעיית גב נפוצה יחסית מכונה בשם ספונדילוליזיס ומהותה הוא פגיעה בחוליות של עמוד השדרה. חלק מהסובלים ממחלה זו יכולים לממש זכויות רפואיות, בפרט כאשר במקביל הם סובלים מבעיות נוספות, אורתופדיות ואחרות.

ספונדילוליזיס – מהות המחלה

מחלת ספונדילוליזיס נחשבת פעמים רבות ל"מחלה של ספורטאים" שכן העסוקים בפעילות מאומצת אכן נמצאים בסיכון מוגבר לפגיעה בעמוד השדרה ובחוליות השונות. עם זאת, יש גם אחוז מסוים מקרב החולים שכלל אינם עוסקים בספורט. הרמה של משא כבד, תאונה, תנועה לא נכונה בהחלט יכולים לגרום ללחצים ולאחר מכן לפגיעה של ממש בחוליות עמוד השדרה, בפרט באזור המותני אך גם באזורים נוספים.

רופאים מדווחים שגם ילדים צעירים עשויים לסבול מפגיעה מסוג זה, כאשר לעיתים אין לפגיעה כל השלכה על אורח החיים הרגיל. במקרים אחרים, עם זאת, עשויים החולים לסבול ממגבלות שונות, מקשיי תנועה רציניים וכן מכאבים קשים.

למי פונים למימוש הזכויות

חולים הסובלים מספונדילוליזיס יכולים לפנות לגורמים שונים על מנת לממש את זכויותיהם. יש משמעות לסוג ואופי הפגיעה כמו גם לאירוע שבו היא התרחשה (למשל תאונת דרכים, תאונת עבודה). פניה למימוש הזכויות, אם כן, יכולה להיעשות במקביל לכמה גופים – לקופות החולים ולבתי החולים, לרופא תעסוקתי, לחברת ביטוח פרטית. יחד עם זאת, יש חשיבות מיוחדת לפניה למוסד לביטוח לאומי, כאשר הנסיבות מצדיקות זאת.

פניה לביטוח לאומי עשויה להיות חיונית כאשר מדובר בפגיעת גב שאירעה תוך כדי עבודה. גם כאשר החולה סובל ממגבלה קשה בתנועה וכאשר ישנה ירידה של ממש ביכולת לעבוד יש מקום לקדם הכרה של המוסד בליקוי ממנו סובל החולה. יש לדעת שניתן לפנות למוסד לביטוח לאומי באופן עצמאי, אך במקרים רבים כדאי להעדיף ליווי מקצועי של מומחה בתחום הזכויות הרפואיות.

סיוע כזה יכול להעלות את סיכויי ההצלחה באופן ניכר. מומחה לעניין זה מסוגל מהעריך מראש מהם הסיכויים ומהם הזכויות שעליהם כדאי לשים דגש. מומחה יכול לסייע בהכנה לקראת וועדה רפואית וארגון חומר רפואי וחוות דעת לקראת הוועדה. לעיתים, ניתן להיעזר בחברה למימוש זכויות גם כאשר רוצים לערער על החלטת המוסד.

זכויות החולים בספונדילוליזיס

עבור הסובלים מספונדילוליזיס שמורות זכויות רפואיות כמו גם פיננסיות. אין מדובר אך ורק בהקלות מס הניתנות לסובלים מנכות קשה, צמיתה או לזמן קצוב. לרשות חלק מהחולים עומדת הזכות לקבל מימון של טיפולים רפואיים נרחבים (למשל במקרה של נזק כתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע).

גם קצבאות ותגמולים שונים יכולים להינתן כאשר החולה זקוק לזמן ארוך להחלמה וכן כאשר סך הליקויים שמהם הוא סובל מאפשרים הכרה בנכות משמעותית. יש כמובן גם זכאות לקבלת טיפולים רפואיים שונים, לרבות פיזיותרפיה בהתאם לקריטריונים של קופות החולים ובמידה ונרכשו ביטוחים משלימים – מגיעים טיפולים מעבר למכסה המקובלת.

חשוב לציין שעבור החולים שסובלים ממגבלה או נכות קשה שמורות זכויות מיוחדות כגון זכות לשירותים מיוחדים או גמלה לזקוקים לסיוע בניידות. היבטים כאלה רלוונטיים מאוד לאנשים שנפגעו בתאונה קשה או מחלות סבוכות, הסובלים משילוב של פגיעה בעמוד השדרה ופגיעות נלוות, נוירולוגיות ואחרות. במידה וביטוח לאומי מסרב להכיר במחלה או בנזק, ניתן לערער על ההחלטה וכאמור – ניתן לפנות לקבלת סיוע מוקדם מגורם מקצועי עוד לפני שמגישים את התביעה ועוד לפני הוועדה הרפואית.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי