זכויות רפואיות לחולים בקרוהן

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

קרוהן היא מחלה הנכללת בקבוצת המחלות של המערכת החיסונית בגוף. התאים של מערכת החיסון מאבדים את היכולת והמסוגלות החיסונית, ובמקום להגן על הגוף מפני חיידקים וזיהומים מבחוץ, הם תוקפים את רקמות הגוף ואת התאים מבפנים.

מחלת הקרוהן באה לידי ביטוי במערכת העיכול, על חלקיה השונים, החל מהפה ועד לפי הטבעת. במרבית המקרים המחלה פורצת באיזור המעיים ובעיקר במעי הדק.

החולים בקרוהן סובלים ממגוון בעיות כגון דלקות חוזרות, הידבקויות של חלקי המעי, חסימת מעיים, צריבה בדרכי השתן וכיבים ברקמות במערכת העיכול. כיבים אלה עלולים להתפתח ולהגיע לדפנות המעי, שם עלולים להיווצר נקבים.

המחלה נפוצה בעולם המערבי ושני המינים עלולים לחלות בה באותה מידה, כאשר לרוב היא פורצת בשנות העשרים או השלושים לחיי החולים, ובמקרים נדירים היא פורצת בשנות החמישים עד שנות השבעים לחייהם.

תסמינים למחלת הקרוהן

תסמיני המחלה נוצרים בעקבות אי מסוגלות המעי לספוג את המזון הנכנס לגוף, בגלל הפצעים הפתוחים (הכיבים) במקום. כאבי בטן חמורים וחריפים, דם בצואה, ירידה במשקל ובחילות, הם עיקר התסמינים המתלווים למחלה. כאשר המעי הדק הסופי הוא זה שנפגע מהמחלה, עלולה להיווצר אנמיה, מכיוון ששם נספג כל הברזל המגיע מהמזון.

חולי הקרוהן המגיעים בעקבות מחלתם למצב בו הם איבדו את יכולתם לעבוד, נאלצו להפסיק לעבוד או שמחלתם מגבילה אותם מאוד בהתניידות בשל חומרתה. בעקבות מצבם של חולי הקרוהן הנמצאים במצבים לא נעימים אלה, ניתנות זכויות ממוסדות שונים במדינה. על מנת לממש את זכויותיהם יש לגשת לאותם המוסדות, להציג מסמכים דרושים המעידים על חומרת מצבם הרפואי, ואז ייתכן ויקבלו את הזכויות המגיעות להם. להלן רשימת המוסדות:

המוסד לביטוח לאומי

קצבת נכות כללית– במידה וחולי הקרוהן קיבלו עבור כל ליקוייהם הרפואיים 60% נכות רפואית או 40%, כאשר אחד מן הליקויים הוא בשיעור של 25%, ובמידה והייתה זו עקרת בית- שקלול ליקוייה הרפואיים עומד על 50%, הם זכאים לקבלת אחוזי נכות וכן גמלת נכות כללית, ובתנאי שבעקבות אחוזי נכותם הם איבדו את כושר השתכרותם ב- 50% נכות לפחות או שאיבדו את כושר התפקוד במשק הבית, גם כן בשיעור של 50% נכות על אובדן כושר.

משרד התחבורה

קצבת ניידות: חולה קרוהן בעל 60% נכות רפואית אשר מוכר על ידי ביטוח לאומי והוא נמצא כמוגבל בתנועה, זכאי לקבלת פטור מאגרת רישויי לרכב או לקבלת תג חניית נכה. מיעוט קטן מאוד של חולי קרוהן עומדים באותם קריטריונים ועל כן פחותים הסיכויים לקבלת גמלת ניידות.

הנחות בתחבורה ציבורית: יינתנו לחולי קרוהן שאיבדו את כושרם להשתכר בשיעור של 75% אובדן כושר עבודה ומקבלים עבורם קצבת נכות כללית. לאותם חולים יינתנו הנחות בנסיעות באוטובוסים וברכבות.

רשויות מקומיות

חולי קרוהן המקבלים קצבת נכות כללית מביטוח לאומי, זכאים להנחה מסויימת בתשלומי הארנונה. בכל רשות מקומית גובה ההנחה הוא שונה. ניתן להגיש את הבקשה ישירות אל הרשות המקומית, ללא צורך בהצגת אישורים מהביטוח הלאומי, מכיוון שהבירור נעשה בין הרשות המקומית לבין המוסד לביטוח לאומי.

מס הכנסה

חולי קרוהן בעלי נכות רפואית בשיעור של 90% לפחות והם מקבלים קצבת נכות כללית, או חולי קרוהן בעלי 100% נכות רפואית שאינם מקבלים קצבת נכות, זכאים לפטור מתשלומי מיסי מס הכנסה.

סיוע בדיור

חולי קרוהן המקבלים קצבת נכות בשיעור של 75% אובדן כושר לפחות, זכאים לסיוע בשכר הדירה, הן באופן פרטי והן בדיור ציבורי, או לסיוע בקניית דירה מחברה משכנת ממשלתית.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי