שחמת הכבד

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

שחמת הכבד הנה מחלה כרונית בכבד, שבה נהרסות רקמות הכבד ונהיות רקמות צלקתיות. דבר זה מפריע לאופן זרימת הדם התקינה אל עבר תאי הכבד, בנוסף לשיבוש פעילותו של הכבד. הנזקים אשר נגרמים לכבד כתוצאה מן המחלה הם איטיים מאוד ויכולים להימשך לאורך חודשים ואפילו לאורך שנים. במידה והצלקות בכבד ממשיכות להתפתח, תפקודו ייפגע יותר ויותר, עד כדי כך שהוא לא יוכל עוד לעמוד בפני הדרישות של הגוף והחולה עלול למות.

מחלת שחמת הכבד היא תולדה עיקרית של סיבוכי דלקת כבד נגיפית מסוג B או C- מחלה בה נפגעת מערכת העיכול, אך גם אדם אשר עבר ניתוח מעיים עלול לחלות בה. גורמים נוספים להיווצרות שחמת הכבד יכולים להיות תזונה לא נכונה, צריכת משקאות אלכוהוליים בצורה מוגזמת, טפילים שונים, חשיפת הגוף לרעלים ועוד מיני גורמים.

תסמיני מחלת שחמת הכבד

  • המחלה נמצאת בשלב מוקדם– חום, חוסר תיאבון, עייפות, בחילות וירידה במשקל. התופעות האלו נגרמות עקב אי יכולתו של הכבד לווסת את הרמה של החלבונים אשר מומסים בדם ואת רמתם של חומרים נוספים הזורמים בדם.
  • המחלה נמצאת בשלבים מאוחרים– ורידים בולטים, דימומים, צהבת, בעיות בקרישת הדם ועוד.

תסמיני המחלה משתנים כולם בהתאמה לרמת הנזק הנגרם לכבד.

הנזק אשר נגרם לגוף כתוצאה ממחלת שחמת הכבד הוא בלתי הפיך, כך שהפיתרון היחיד לריפוי המחלה הוא השתלה של כבד בריא בגוף האדם החולה. גילוי מוקדם מספיק של המחלה יכול לעכבה ולמנוע סיבוכים מאוחרים המגיעים בעקבותיה.

מחלת שחמת הכבד גורמת לנזקים בלתי הפיכים בגוף, עד כדי כך שהחולה עלול להפוך לנכה, שגרת חייו משתבשת והוא עלול לאבד את כושר עבודתו והשתכרותו, דבר אשר עלול לפגוע בצורה משמעותית באורח חייו. על מנת לסייע לחולים להתמודד עם המצבים החדשים והלא מוכרים אליהם הגיעו בעקבות המחלה, יכולים החולים לממש את הזכויות המגיעות להם במוסדות המדינה השונים, עקב מצבם הבריאותי.

הזכויות המגיעות מן המוסד לביטוח לאומי

חולי שחמת הכבד זכאים לקבלת קצבת נכות כללית, אם בעקבות מחלתם ובעקבות הפגיעה בכבד הם איבדו מכושר עבודתם או מכושר תפקודם, כתוצאה משיעור אחוזי נכות העוברים את ה- 60% או את ה- 40%, כאשר אחד מסעיפי הליקויים הרפואיים חייב להיות בשיעור של 25%, או במידה וזוהי עקרת בית, היא תאבד 50% נכות רפואית. גובה קצבת הנכות נקבע על פי אחוזי אובדן הכושר  ועל פי הנזק אשר נגרם לבריאות החולה כתוצאה מהמחלה.

זכויות המגיעות ממס הכנסה

אנשים חולי שחמת הכבד אשר מוגדרים על פי המוסד לביטוח לאומי כנכים בשיעור של 90% נכות רפואית, לפחות, משקלול של מכלול בעיות רפואיות, או בשיעור של 100% הנובעים רק מן המחלה המדוברת, יהיו זכאים לפטור מתשלומי מס הכנסה.

חולי שחמת הכבד, אשר נקבעה להם נכות בעבור מספר שנים אחורנית, יהיו זכאים להחזרי מס הכנסה לתקופה של עד שש שנים לאחור מהשנה בה הוגשה בקשתם. במקרה זה, החולים יקבלו בחזרה את כל סכומי הכסף אותם שילמו במהלך אותן שש שנים, וכמובן הם יהיו פטורים מתשלומי מיסים לגבי הכנסות בעתיד.

זכויות המגיעות מחברות ביטוח פרטיות

במידה וחולי שחמת הכבד רכשו, עוד בטרם חלו, פוליסות של ביטוחים רפואיים, הם יהיו זכאים לפיצויים כספיים עבור אובדן כושר עבודה, הוצאות בגין טיפולים, גילוי מחלות קשות ופנסיית נכות. בכל פוליסה פרטית יש מסלולי ביטוח שונים, והחולים יוכלו לקבל פיצויים כספיים בהתאם לתנאי הפוליסה.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי