תאונת דרכים וקבלת פיצויים

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

על אף פיתוח תשתיות הכבישים בארץ ולמרות מסרים פרסומיים בלתי פוסקים הקוראים לשמירה על כללי הזהירות בכביש – ממשיכות תאונות הדרכים להוות את הגורם המרכזי והמשמעותי ביותר לפציעתם של אלפי אנשים ולמותם של מאות מדי שנה. כיצד מממשים זכויות רפואיות  במקרה של תאונה? ומהן דרכי הפעולה המומלצות על מנת לממשן בצורה המרבית?

מהי תאונת דרכים?

על פי החוק בישראל (1975), תאונת דרכים הינה אירוע בו נגרמת לאדם פגיעה גופנית כתוצאה משימוש ברכב מנועי. זה, אינו מתייחס רק לזמן הנסיעה או הנהיגה ברכב אלא כולל גם את זמני הכניסה והיציאה מהרכב, זמני חנייה, תאונות בעת טיפולים ותיקוני דרך על ידי מי שאינו מוסמך לכך, פעולות גרירה ודחיפה של הרכב והתלקחות שלו. בנוסף, מתייחס החוק גם להולכי רגל הנפגעים מרכב מנועי.

מצבים אלו, מקנים לנפגעים בהם פיצויים בעבור נזקים גופנים ונפשיים ללא קשר לגורם התאונה או למי שיימצא לבסוף אשם בה (תשתית, אנוש, מצבים מכאניים).

את מי יש לתבוע?

כל עוד לנהג הרכב רישיון נהיגה בתוקף ומאחר ועל פי החוק מחויב כל בעל רכב מנועי להחזיק בביטוח חובה בתוקף – זכאי על פי החוק כל אדם הנפגע בתאונת דרכים לקבל פיצויים בגין נזקים גופניים ונפשיים מחברות הביטוח. נהג אשר נפגע זכאי לתבוע פיצויים מחברת הביטוח של רכבו ואילו הולך רגל זכאי לתבוע פיצויים מחברת הביטוח של הרכב אשר פגע בו.

במקרים בהם אין אפשרות לנפגע לתבוע פיצויים מחברות הביטוח כדוגמת תאונות פגע וברח, רכבים שאינם מבוטחים כחוק, רכבים גנובים או מקרים בהן חברות ביטוח נמצאות בהליכי פירוק, יהיו זכאים הנפגעים לפיצויים בעבור נזקים גופניים בלבד מקרן "קרנית". קרן זו, הינה תאגיד ציבורי הפועל לפצות נפגעים במקרים אלו, אולם במידה והנפגע נוהג ללא פוליסת ביטוח תקפה, כמו גם במקרים בהם נפגע נהג הנוהג ללא רשות בעליו החוקיים של הרכב – אין הוא יהיה זכאי לקבלת פיצויים מהקרן.

ההליכים המומלצים לקבלת מירב הפיצויים

למרות שרבים מהישראלים נוטים לחשוב כי "להם זה לא יקרה", הוכח כי כל אדם יהיה מעורב בחייו בתאונת דרכים פעם אחת לפחות. על מנת להקדים תרופה למכה כמו גם להכיר ולפעול בהתאם לתקנות ולכללי חברות הביטוח, חשוב מאוד לפנות לייעוץ וייצוג משפטי על ידי עורך דין מומחה בתחום הנזיקין. זאת, לצד נקיטת סדרת פעולות קריטיות עם מעורבות אדם או בן משפחה בתאונת דרכים.

בשלב הראשון, עוד בזירת התאונה, חיוני לקבל את הפרטים האישיים של הנהגים, מספרי פוליסות הביטוח שלהם ואף פרטי העדים לצד צילום ותיעוד הזירה (תמונות מדויקות של הפגיעות הגופניות והנזק לרכב). במקביל או מיד לאחר האירוע, יש לדווח למשטרה על התאונה ולקבל ממנה אישור משטרתי מתאים.

בשלב השני, ללא קשר לתחושתו הסובייקטיבית של הנפגע מומלץ לפנות לבדיקה רפואית ולטיפול ראשוני בחדר מיון. באירועי תאונות דרכים ולאחר הצגת האישור המשטרתי, מתבצעים הטיפול והבדיקה ללא עלות וחברות הביטוח אמונות על כיסוייהם לרבות כיסוי הוצאות פינוי הנפגע באמבולנס לחדר המיון. בחדר המיון יש לפרט בדו"ח הרפואי את כל פרטי התאונה, המעורבים בה ופציעותיו ותלונותיו של הנפגע – ולקבל העתק של דו"ח זה.

עוד בזמן הטיפול בבית החולים וכמובן בשלבים הבאים, יש לבנות תיק רפואי המכיל העתקים של כל הבדיקות שעבר הנפגע, מסמכים, צילומים וחוות דעת רפואיות לתיעוד אופי הפגיעה ונגזרותיה. כל תיעוד רפואי כמו גם תיעוד הוצאות נלוות של הנפגע הינו קריטי לשלב התביעה ומשמעותי לקביעת גובה הפיצויים להם יהיה זכאי. על כן, חשוב לצרף לתיק קבלות על נסיעות לצרכי קבלת טיפולים, על סיוע בניהול משק הבית ופעולות יומיומיות אחרות להן נזקק הנפגע, על רכישת ציוד רפואי וכו'. בנוסף, מומלץ לצרף לתיק גם העתקים של תלושי המשכורות החודשיים של הנפגע טרם התאונה ואחריה.

חישוב הפיצויים

על פי החוק, ממנה בית המשפט מומחה רפואי על מנת לקבוע את אחוזי הנכות הרפואיים של הנפגע בהתאם לנזקי הגוף ולאיברים שנפגעו כתוצאה מהתאונה. בנוסף, בוחן המומחה גם מחלות ובעיות רפואיות נלוות לתאונה שהתפרצו בעקבותיה כדוגמת ירידה בשמיעה, מחלות נפש בדרגות שונות, מיגרנות, שברים בעצמות ועוד.

גובהם של הפיצויים יחושב בהתאם לאחוזי הנכות, עוצמת הכאב וחומרת הפגיעה, מספר ימי האשפוז וגילו של הנפגע. בנוסף, בהתחשב באופי המקרה, יוכל במקרים רבים הנפגע גם לתבוע את חברת הביטוח בגין הפסד שכר עבודה, הוצאות רפואיות וכדומה (לקבלת פיצויים אלו חובת הצגתם של כל המסמכים הנדרשים).

חוקרים מטעם חברות הביטוח

חשוב לשים לב – עם קרות תאונת דרכים, מומלץ להימנע ממסירת פרטים למי שמזדהים כחוקרים מטעם חברות הביטוח, כמו גם לכל אדם זר המנסה לדלות פרטים אודות התאונה או מצבו של הנפגע, שכן ישנו החשש כי מדובר בחוקר המנסה לסייע לחברת הביטוח בתביעה כנגדה.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי