מימוש זכויות חולי דלקת מח

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

דלקת מח (אנציפליטיס) היא מחלה דלקתית קשה. החולים במחלה נפגעים במצבם הבריאותי ובכושר ההשתכרות שלהם. הביטוחמימוש זכויות חולי דלקת מח הלאומי מכיר בזכויות של חולים בדלקת מח ומקנה לחולים בה זכויות רפואיות. כמו כן גם מס הכנסה נותן הטבות מס, וכן הרשויות מקנות הנחות ופטורים מתשלומי ארנונה, וכולי.

מהם הגורמים להתפתחות דלקת המח?

דלקת המח נגרמת בעיקר בשל הדבקה של וירוס ובין היתר וירוס ההרפס, זיהום מנגיף אחר, פוליו, מחלה אוטואימונית, עקיצות של יתושים וכולי.

כיצד מאבחנים את הדלקת במח?

האבחון של המחלה הוא באמצעות בדיקות דם וניקור מותני לעמוד השדרה כדי ליטול דגימה מנוזל עמוד השדרה והמח, לצורך איתור רמת חלבונים גבוהה וכדוריות דם לבנות המעידים על המחלה.

מהם תסמיני המחלה? וכיצד מטפלים בה?

דלקת המח היא מחלה מסוכנת שכן היא עלולה לגרום גם למוות. החולה יסבול מסימנים של שפעת, עייפות, אבדן הזיכרון, כאבי ראש, כשל בראייה בשמיעה ובדיבור, פגיעה ביכולת ההליכה, בחילות, וכולי. יש מצבים חמורים שמתבטאים בהתקפי אפילפסיה, פרכוסים, חולשת שרירים, וכולי. יש חולים שסובלים מנזקים מתמשכים.

הטיפול במחלה הוא באמצעות תרופות אנטיביוטיות, תרופות לטיפול בהרפס ועוד. כמו כן מטפלים בסימפטומים באמצעות סטרואידים להפחתת הדלקת ותוצאותיה.

אילו זכויות רפואיות מגיעות לחולי בדלקת המח?

דלקת מח נחשבת מחלה קשה שגורמת לסיבוכים, נזק נוירולוגי וכן לפעמים למצב סיעודי לחולה ומוגבלות בתפקוד. מחלה קשה מונעת את תפקודו הרגיל של החולה, יכולתו לעבוד ולהשתכר, וגורמת לו לנכות. במקרים אילו החולה זכאי לקבל זכויות רפואיות ובין היתר תשלום קצבאות כספיות מידי חודש, או תשלום חד פעמי, והכל לצורך הקלות כלכליות לאור העובדה שאין באפשרותו לעבוד, להשתכר ולכלכל את עצמו. עיקר הזכויות הרפואיות ניתנות למימוש במוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות ביטוח פרטיות, וכולי.

יש פרמטרים שמשפיעים על גובה הקצבה והם בין היתר : מצבו הרפואי של החולה, היכן עבד וכמה השתכר, התלויים בו, וכולי. חולה במחלה יכול לקבל אחוזי נכות מהמוסד לביטוח לאומי. לאחר הגשת התביעה יהיה עליו להתייצב בפני ועדה רפואית אשר תקבע את דרגת הנכות שלו, תוך התחשבות באבדן היכולת שלו להשתכר בעקבות המחלה. החולה אשר מבוטח בביטוח פרטי יכול לפנות בבקשה לקבלת פיצויי כספי מהביטוח.

קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי כאשר קיים אובדן של יותר מ- 50% ביכולת ההשתכרות – אובדן כושר עבודה. הנכות שנקבעת היא רפואית ותפקודית, וקצבה הנכות נקבעת בשל אבדן כושר העבודה ולפי גובה אחוזי הנכות.

כאשר מדובר בעקרת בית עליה להוכיח אבדן של 50% לפחות מיכולת התפקוד שלה. כמו כן הביטוח הלאומי ייתן גם תוספת תשלום עבור התלויים.

הכרה באדם שלקה בדלקת המח במהלך העבודה

אדם שנפגע בעבודה ומחלתו מוגדרת קשה יקבל דמי פגיעה. כאשר מוכר הקשר בין המחלה והעבודה, יכיר הביטוח הלאומי בחולה כנפגע עבודה. בשלב הראשון ישולמו דמי פגיעה עד 3 חודשים למשך הטיפול הראשוני. בהמשך, היה ונקבעים אחוזי הנכות עד 19% – ישולם לו מענק חד פעמי. אם אחוזי הנכות הם 20% ומעלה – תשולם קצבת נכות קבועה.

קצבת ניידות

המוסד לביטוח לאומי ישלם גם קצבת ניידות אם הוכחה פגיעה בגפיים תחתונות וקושי בהתניידות.

הזכות לשיקום מקצועי תעסוקתי

כאשר נקבעים לחולה 20% נכות, הוא יקבל שיקום מקצועי לצורך לימודי מקצוע חדשים המותאמים למגבלותיו.

זכויות משרד הביטחון

משרד הבטחון מעניק זכויות לחולה במחלה קשה כמו דלקת המוח. 19% נכות מעניקים מענק חד פעמי, ו20% ויותר של אחוזי נכות, מעניקים קצבה חודשית.

האם יש גם הטבות ממס הכנסה?

מס הכנסה נותן הטבות של פטור ממס למי שחולה במחלה קשה כמו דלקת מח, והחזר רטרואקטיבי של מספר שנים, לחולים שנקבעה להם בוועדה רפואית 90% נכות לפחות ממספר מחלות, או 100% ממחלה אחת.

אילו זכויות נוספות מגיעות לחולים בדלקת המח?

חולה שקיבל אחוזי נכות יקבל גם הנחות בתשלומי הארנונה, הנחות בתשלומים לחברת בזק על שימוש ואחזקה בקו, תו נכה ממשרד התחבורה והנחות בתשלומי רישיון רכב, וכולי.

כמו כן יינתנו מענקים ותשלומי שכר דירה ממשרד השיכון לחולים שיש להם 75% נכות ויותר.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי