גמלת ניידות מביטוח לאומי

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

גמלת ניידות מוענקת לכל אדם, מבוטח בביטוח לאומי, בעל ליקויים רפואיים ברגליים שגורמים לו להיות מוגבל בניידות מחוץ לבית, וזאת בכדי לעזור לו להשתלב בחיי הקהילה באופן העצמאי ביותר. במסגרת גמלת הניידות ישנן הטבות מסוגים שונים, כשלכל הטבה ישנם תנאי זכאות מקדימים המתאימים לה. את הגמלה משלם משרד האוצר, בהתאם ל"הסכם הניידות" עליו חתומים משרד האוצר וביטוח לאומי.

הזכאים לקבלת גמלת ניידות

כאמור, כל אדם הסובל מליקויים רפואיים שכוללים מגבלה ברגל אחת או בשתיהן, אשר מגבילים אותו ביכולת ההתניידות שלו, זכאי לקבל את הגמלה. להלן רשימת הליקויים הרפואיים בגינן מגיעה גמלת הניידות:

קטיעות

קטיעת רגל אחת או שתיים מעל הברך, קטיעת שוק אחת או שתיים, כשהקטיעות אינן מאפשרות התקנת פרוטזה, קטיעה בכף רגל אחת או בשתיים.

נקיעות

נקע מולד במפרק הירך, נקע מולד בשני צדדי מפרקי הירך, נקע בברך כששתי הרצועות לפחות קרועות.

שיתוקים

שיתוק מלא בשוקיים וברגל אחת, שיתוק מלא ברגל המלווה בשיתוק שרירי הירך או הרגל השנייה,  חוסר יכולת תנועתית בצורה מלאה של שתי הרגליים כתוצאה מליקוי במערכת העצבית וכדומה.

קשיונות

קשיון מפרק הירך באופן מוחלט, קשיון בפרקי הקרסול בשתי הרגליים, קשיון הברכיים בסיבוב או בהטיה לצדדים, קשיון דו צדדי של הברכיים וקשיון דו צדדי של הירכיים.

קיצור גפה

קיצור הרגל שלא כתוצאה מנכות, ב- 15 סנטימטר או יותר מן הרגל השנייה.

מפרקים מדומים

מפרק מדומה בירך המאפשר הליכה בעזרת מכשיר הליכה בלבד, מפרק מדומה בעצם השוק ומפרק מדומה בעצם הירך.

מומים מלידה

מומים מלידה שממצאייהם הרפואיים תואמים מבחינה פיזיולוגית לאחד הליקויים המגבילים תנועתיות.

קומה נמוכה

אדם שמלאו לו 18 שנים ואורך הרגליים אינו גבוה מ- 61 סנטימטרים- יקבל גמלת ניידות בשיעור של 80%. אדם שמלאו לו 18 שנים ואורך הרגליים אינו גבוה מ- 72 סנטימטרים- יקבל גמלת ניידות בשיעור של 50%.

הפרעות במערכת כלי הלימפה

מגבילות בצורה משמעותית את יכולת התנועתיות בברך או בירך.

סוגי גמלת ניידות

במסגרת גמלת הניידות ישנן מספר הטבות המוענקות לבעלי מגבלות התניידות בתנאים שונים:

גמלת ניידות חודשית לבעלי רכב

אדם שבבעלותו רכב יקבל גמלה חודשית עבור הוצאות החזקת הרכב. במקרה ובו שני נכים מחזיקים ברכב משותף, תשולם גמלת ניידות גבוהה למי שבעל אחוזי נכות גבוהים יותר, ואילו לאדם השני תשולם גמלה בשיעור 35% מהקצבה שהיה זכאי לה אם היה רוכש רכב נוסף. אדם שעובד במרחק של 40 קילומטרים מביתו ובחזרה זכאי לתוספת לגמלה, בתנאי שעבד במקום לפחות חצי שנה לפני מועד הגשת התביעה לגמלת ניידות.

גמלת ניידות חודשית לחסרי רכב

הגמלה תשולם למי שרכבו הושבת או שאין בידיו רכב. עליו להיות מעל גיל 18, אחוזי הניידות שלו בשיעור של 80% לפחות, הוא עובד ומשתכר, אינו מקבל קצבת נכות כללית או קצבת זקנה.

הלוואה

אדם המקבל גמלת ניידות יקבל גם הלוואה לרכישת רכב, כאשר גובה ההלוואה יהיה בהתאם לאחוזי המוגבלות בניידות ובהתאם לעובדה שהאדם מסוגל להוציא רישיון נהיגה או לא. הרכב הנרכש חייב לכלול את כל האביזרים אותם קבע המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

תו חניית נכה

ישנם מקרים בהם גמלת הניידות כוללת בתוכה מתן של תו חניה לנכים המאפשר לאנשים לחנות בחניות מיוחדות השמורות לנכים.

ראו גם:

זכויות חולי פוליו שחלו בחו"ל

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי