תנאים לזכאות להחזרי מס

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

החישובים למס הכנסה נערכים מדי שנה לכל עובד בישראל. החישוב נעשה בהתאם להכנסות באותה שנה מדוברת. כל המעסיקים חייבים לנכות מס הכנסה לאנשים שמועסקים אצלם. את הניכויים הם מעבירים למס הכנסה.

פעמים רבות יש ניכוי מס עודף, כלומר – מנכים מס בסכום גדול יותר ממה שצריך להיות. לכן לכל אדם שנוכו לו ממס סכומים עודפים ישנה זכות להגיש למס הכנסה בקשה לקבלת החזרי מס. חישובי המס נערכים על בסיס שנתי, ולכן קורים מצבים שבהם ניכוי המס במהלך השנה לא מדויק והאנשים זכאים להחזרי מס.

הזכאות להחזרי מס נובעת מזכויות רפואיות וסיבות שונות. להלן רשימת הזכאויות:

בית אבות (אשפוז הורה קשיש סיעודי בבית אבות)

אדם ששילם עבור אשפוז של הורה קשיש סיעודי בבית אבות, יקבל זיכוי במס כדי להקל עליו בנטל התשלומים. ההורה המתגורר בבית אבות/ במוסד סיעודי אחר חייב להיות אדם סיעודי משותק, תשוש נפש, מרותק למיטה או עיוור, בכדי שהבן/בת יוכלו לקבל זיכוי במס בגין האשפוז במוסד. רק ילד אחד להורים או בן הזוג שלו יכול לקבל את הזיכוי ממס.

הזיכוי ממס יהיה בשיעור של 35% מחלק הסכומים אותם שילם שעולה על 12.5% מהכנסתו החייבת במס. ישנה הגבלה של הכנסה לאדם המבקש זיכוי ממס. במידה והכנסתו האישית או הכנסותיהם המשותפות של בני הזוג עולה על תקרת הכנסות מסוימת, לא יינתן זיכוי ממס.

עבודה במשך פחות משנה

פעמים קורה שאדם מתחיל לעבוד במקום מסוים וכעבור תקופה של פחות משנה הוא עוזב את עבודתו. הסיבות לעזיבה אינן משנות. זה יכול להיות שינוי מקום העבודה מתוך רצון העובד וזה יכול להיות כתוצאה מפיטורין. אנשים שעבדו בתקופה של פחות משנה כלל לא הגיעו לחישוב המס השנתי. לעתים קורה שאותם עובדים חויבו במס הכנסה כאילו עבדו במהלך כל השנה באותו מקום והרוויחו משכורת. יש לערוך תיאום מס על ידי חישוב שנתי ואז לקבל החזרי מס.

ילדים פגועים

במקרים בהם ילד במשפחה מוגדר כסובל מלקות למידה בדרגה חמורה, בעיות של קשב וריכוז, היפראקטיביות או שהוא נטול יכולת, הוריו יהיו זכאים לזיכוי של שתי נקודות מס. בכדי שההורה יוכל לממש את הזכות לזיכוי ממס, חייב להיות כתוב בנתוני העובד שלו כי הילד סובל ממגבלה כזאת או אחרת.

לא כל ילד בעל לקות, מוגבלות או בעל צרכים מיוחדים מזכה את הוריו בנקודות מס. ישנה ועדת השמה, אשר יושביה הם אנשי מקצוע מתחום החינוך המיוחד והבריאות, והם מחליטים אילו מקרים יזכו ממס. כדי שההורה יוכל לקבל את נקודות הזיכוי, הוא צריך להגיש אישור מוועדת ההשמה ואישור על כך שהילד לומד במסגרת לחינוך מיוחד.

שכירים

עובד שכיר ששילם מס הכנסה ממשכורתו החודשית, זכאי להחזרי מס, אפילו בסכומים גבוהים ומשמעותיים. עליו להגיש דו"ח בשם "בקשה להחזר מס לשכירים". ישנם שכירים אשר עובדים מהבית ועל כן מגיע להם החזר מס בגין הוצאות מוכרות, כגון הוצאות חשמל, ארנונה, טלפון וכדומה בעד החדר בבית המשמש כמשרד לעבודה העסקית.

הקלות במס לאחר התקף לב

אדם לאחר התקף לב, זכאי לפטור מתשלומי מס בתנאי שאחוזי הנכות הרפואית שלו יהיו 90% ומעלה. לא מדובר בנכות תפקודית. מי שנקבע לו 100% נכות רפואית לצמיתות על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי, זכאי לפטור ממס באופן אוטומטי.

יש לזכור כי הקלות מס וקבלת החזרי מס נובעים מפקודת מס הכנסה אשר מכילה עשרות סעיפים המקנים הקלות והטבות שונות – מידע מקיף בנושא קבלת החזרי מס ניתן לקבל באתר הגנה פיננסית hagana.co.il.

פטור רפואי ממס

מצב רפואי חמור הנגרם כתוצאה ממחלה או מתאונה מזכה את האדם בפטור ממס. אדם שהוכר כנכה בשיעור של 90% ומעלה, על ידי ביטוח לאומי, יהיה זכאי לפטור ממס.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי