מהן זכויות רפואיות?

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

כאשר אנחנו בריאים איננו חושבים על האפשרות שחלילה תפגע יכולת התפקוד שלנו עקב מחלה קשה, תאונה או פציעה והביטוי מימוש זכויות רפואיות נראה לא רלוונטי. אנחנו חושבים שתמיד נמצא את הדרך לחזור לשגרה ולחיים בריאים.

הדברים במציאות פועלים אחרת ממה שאנשים נוטים לחשוב. רק במצבים בהם אדם חלה או נפצע והוא נזקק לעזרה כלשהי מהמערכת הממסדית במדינה, מתגלה האמת, והיא אינה פשוטה. אמנם מגיעות לאנשים אלה זכויות רפואיות בגין מצבם, אך לא תמיד הן ניתנות בקלות.

התהליך שעוברים האנשים לשם קבלת הזכויות הרפואיות מורכב מאוד, מתיש, מאכזב ובירוקרטי. הוא מורכב מוועדות רפואיות, בדיקות, תקנות שונות, נהלים, טפסים רבים וכדומה. גופים כמו המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח הפרטיות, משרד הביטחון, מס הכנסה וכדומה, אינם ממהרים לתת את מה שמגיע לאנשים שחלו או שנפגעו, ואינם מקלים עליהם את המצב. כאשר אדם מוגבל וחולה עקב אירוע שעבר או מחלה קשה, הוא מרגיש חסר אונים אל מול המערכת, מאשר אדם בריא העומד מול הגופים השונים.

חשוב לדעת

הזכויות הרפואיות מגיעות לאנשים שחלו במחלות קשות או שנפגעו בתאונות דרכים או בתאונות עבודה, שבעקבותיהן מצבם הבריאותי והתפקודי החמיר מאוד. אנשים רבים אינם מודעים לגבי כל הזכויות הרפואיות המגיעות להם, וייתכנו מקרים בהם אותם אנשים "ילכו לאיבוד" בתוך המערכת ולא יקבלו את כל מה שמגיע להם. חשוב להכיר ולדעת לאילו מוסדות צריך לגשת כדי לקבל עזרה וסיוע כספי, וחשוב לדעת שכל אחוז נכות וכל לקות שנגרמה עקב המצב, מזכים את האדם בסכומי כסף שיכולים להיות גבוהים מאוד.

על מנת שהאדם יקבל את כל הזכויות הרפואיות המגיעות לו על פי החוק, לא מספיק רק להיות מודעים לגופים הממסדיים המעניקים אותן, אלא גם חשוב לדעת כיצד לגשת אליהם, איזה דברים הכרחיים שיאמרו, על איזה דברים להתעקש ולדרוש לקבל, אילו טפסים למלא וכיצד, וכדומה.

זכויות רפואיות נפוצות

מרבית מקרי התביעות של האנשים לגבי קבלת זכויותיהם בגין מצב בריאותי מסתכמות בכמה קבוצות עיקריות של נושאים: גמלת נכות כללית מביטוח לאומי, פטור ממס הכנסה או זכאות להחזרי מס, פיצוי כספי בגין מחלת מקצוע, פיצוי כספי בגין פציעה בשירות הצבאי, פיצוי כספי לנפגעי פעולות איבה, פיצוי לנפגעי מחלת הפוליו, פיצוי בגין פציעה במקום עבודה, גמלת נכות מעבודה, קבלת הטבות שונות הקשורות לניידות, גמלת ילד נכה, פנסיית נכות ופיצוי בגין אובדן כושר עבודה.

כיצד אקבל את המגיע לי?

לכל אזרח במדינה יש זכות מלאה, על פי החוק, לדעת מה הן זכויותיו בכלל, וזכויותיו הרפואיות בפרט, ולעמוד עליהן עד שיקבל אותן. לא תמיד המצב הוא פשוט, ופעמים רבות מאוד אנשים מסתובבים סחור סחור זמן רב מדיי, עד שאולי הם מקבלים את הזכויות הרפואיות המגיעות להן. ישנם אנשי מקצוע, בהם עורכי דין, המתמחים בנושא הזכויות הרפואיות המגיעות לאזרחים בגופים הממסדיים השונים במדינה.

ניתן להיעזר באנשי מקצוע אלה, אשר כל מטרתם היא לעזור לאדם הזקוק לעזרה, לקבל את כל המגיע לו. אותם אנשים מודעים לכל המתרחש במוסדות השונים ויודעים כיצד לעמוד מולם, למי לפנות ומה לומר. הם מכירים גם את הבירוקרטיה המסובכת ואת התנאים שהם מציבים לאנשים אשר מגיעים אליהם לתבוע את זכויותיהם.

לכן, לאנשים שמרגישים שאינם מסוגלים להתמודד עם העומס הזה לבדם, אך בכל זאת הם רוצים לקבל את זכויותיהם המגיעות להם בגין בעיות רפואיות, מומלץ מאוד להיעזר באנשי מקצוע בתחום.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי