זכויות לחולים בפרקינסון

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

מחלת הפרקינסון זוהי מחלה ניוונית של המערכת העצבית. המחלה מתקדמת בקצב איטי ומתאפיינת בהפרעות מוטוריות. המחלה עלולה לפרוץ בגיל 40, כשהשכיחות עולה ככל שהגיל עולה. הסיבה העיקרית להתפרצות הפרקינסון כרוכה במוות של קבוצת תאים במוח- "החומר השחור"- גרעין הבסיס במוח האמצעי שאחראי על התפקוד התנועתי.

תסמיני מחלת הפרקינסון הם האטה וירידה ביכולת התנועתית, השרירים בגוף מתקשים, ישנן הפרעות בשיווי משקל, ההליכה אינה יציבה כבעבר, המוטוריקה העדינה נפגעת, ישנן רעידות בלתי רצוניות בשעת מנוחה בעיקר, אך גם בשעת מתח נפשי ועייפות.

כשהמחלה נמצאת בשלב מתקדם, המגבלות המוטוריות כוללות גם את מנגנוני הדיבור והבליעה. החולה חלש יותר והדיבור אינו ברור והופך לגמגום. במקרים קיצוניים, החולים מתקשים בדחיסת האוויר דרך קנה הנשימה, כדי שיוכלו לדבר בקול רם וכך הדיבור הופך ללחישה.

מוסדות שונים במדינה מעניקים לחולי הפרקינסון זכויות מתוקף מצבם הבריאותי, אליו נקלעו עקב מחלתם, כדי להקל על חייהם. חולי הפרקינסון יכולים לגשת לכל אחד מהמוסדות ולממש את זכויותיהם הרפואיות.

זכויות רפואיות לחולי פרקינסון

זכויות מטעם הביטוח הלאומי

  • קצבת נכות כללית: חולי הפרקינסון זכאים לקבלת גמלת נכות, שמבטיחה את המשך ההכנסות שלהם לאחר שאיבדו את כושר עבודתם והשתכרותם עקב המחלה. במידה ומדובר בנשים עקרות בית שחלו, הן איבדו את יכולתן לתפקד במטלות משק הבית.

כדי לקבל את קצבת הנכות, חולי הפרקינסון יהיו בני 18 ומעלה עד להגיעם לגיל הפרישה לפנסיה- גברים בגיל 67, נשים בגיל 64. אחוזי הנכות הרפואית שקיבלו יעמדו על 60% או 40%, כשאחד הסעיפים יעמוד על 25%. במידה ואלו עקרות בית, אחוזי הנכות הרפואית שלהן יהיו לפחות 50%. כמו כן חולי הפרקינסון יאבדו מכושר השתכרותם או תפקודם בשיעור של 50% לפחות, בכדי לקבל את הקצבה, ולא יהיו בידיהם סכומי כסף מהכנסה חודשית ממשלח יד או מעבודה, שיעלו על ההכנסה החודשית הממוצעת במשק.

  • במידה ומחלת הפרקינסון נמצאת בשלב מתקדם והחולים סובלים מפגיעה ביכולת תפקודם היומיומית, הם זכאים לקבל מביטוח לאומי גם קצבת סיעוד או קצבת שירותים מיוחדים.
  • גמלת נכות מעבודה: היה וסיבת התפרצות המחלה נמצאה כקשורה בין המחלה לבין חשיפה לחומרים כימיים במקום העבודה, חולי הפרקינסון זכאים לקצבה זו, אך בתנאי שקודם לבקשת תביעה זו הוגשה תביעה ל"דמי פגיעה"- תשלום מטעם הביטוח הלאומי לאדם שעקב פגיעה בעבודה אינו מסוגל לעבוד.
  • גמלת ניידות: חולי הפרקינסון נבחנים ביכולתם ללכת, בוועדה הרפואית במשרד הבריאות. הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי קובעת את אחוזי הנכות, שלפיהם ולפי המסקנות שהגיעה, החולים זכאים לרכוש רכב בפטור מלא או חלקי של המיסים, לקבל גמלה חודשית עבור החזקת הרכב, ולקבל תג חנייה לנכים. גובה הגמלה, גודל הרכב ואחוזי הפטור ממיסים נקבעים בהתאם לאחוזי הנכות לניידות.

זכויות מטעם מס הכנסה

עקב מחלת האלצהיימר זכאים החולים לממש את זכויותיהם הרפואיות במוסד ולקבל פטור מתשלומי מס הכנסה, כולל פטור מהתשלומים הנגבים מהפנסיה. ישנם מקרים בהם ניתן החזר רטרואקטיבי עד שש שנים אחורה, בנוסף לשנה בה הוגשה הבקשה. חולי הפרקינסון הזכאים להטבה זו צריכים להיות מוכרים על ידי הביטוח הלאומי כנכים בשיעור של 90% נכות רפואית.

זכויות מחברות הביטוח

במידה וחולי הפרקינסון רכשו תכנית ביטוח באחת מחברות הביטוח עוד בטרם חלו, הם יהיו זכאים לקבל כיסוי כספי בגין מחלות קשות ובגין אובדן כושר עבודה, אך ורק במידה שנפגעה יכולת השתכרותם עקב המחלה.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי