דמי מחיה מהמוסד לביטוח לאומי

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!


כאשר אלמן או אלמנה של אדם, אשר נפטר כתוצאה ממחלה שנגרמה מפגיעה מעבודה, נמצאים בתקופה של שיקום והכשרה מקצועית מטעם המוסד לביטוח לאומי, הם זכאים לקבל דמי מחיה חודשיים, בנוסף לקצבה אותה הם מקבלים בגין פטירת הבעל או האישה שלהם. תשלומי דמי מחיה חודשיים נועדו על מנת לסייע מבחינה כלכלית בהוצאות המחיה היום יומיים של האלמן או האלמנה, בתקופת לימודיהם במסגרת השיקום וההכשרה המקצועית, בה הם לוקחים חלק, מכיוון שבתקופה זו אין להם הכנסה מעבודה.

בנוסף לדמי המחיה החודשיים, זכאים האלמן או האלמנה לתשלומים נוספים מהמוסד לביטוח לאומי, לדוגמה עבור הוצאות בגין שכר לימוד, החזרי נסיעות, מקדמה אשר באה על חשבון קצבת התלויים אותה הם מקבלים, שנועדה לעזור להם מבחינה כלכלית להיכלל במסגרת תכנית השיקום.

מי זכאי לקבל דמי מחיה?

הזכאים לקבלת דמי מחיה מהמוסד לביטוח לאומי הם אלמן או אלמנה של אדם אשר נפטר כתוצאה מפגיעה מעבודה. האלמן או האלמנה צריכים להשתתף בתכנית שיקום והכשרה מקצועית, וללמוד לפחות תשע שעות שבועיות, על מנת שיוכלו לקבל את דמי המחיה, אשר עומדים על 25% עד 50% מהשכר הממוצע בשוק העבודה. האלמן או האלמנה מקבלים את תשלומי דמי המחיה החודשיים בכפוף לדיווח של דו"ח נוכחות שבועית בשיקום המקצועי. דו"ח זה צריך להיות חתום ומאושר על ידי האדם אשר ממונה על התכנית.

הגורמים לפיהם נקבעים דמי המחיה

  • דמי המחיה נקבעים על פי מספר השעות השבועיות בהן לומדים האלמן או האלמנה, במסגרת שיקום והכשרה מקצועית, כאשר מספר השעות המינימאלי הוא תשע.
  • דמי המחיה נקבעים על פי מספר הילדים בבית אשר תלויים מבחינה כלכלית באלמן או באלמנה.
  • דמי המחיה נקבעים על פי המרחק בין הבית של האלמן או האלמנה לבין מקום הלימודים במסגרת השיקום המקצועי.

דמי מחיה לילדים שארים

פרט לאלמן או לאלמנה אשר זכאים לקבל דמי מחיה עקב פטירת בן או בת הזוג כתוצאה מפגיעה בעבודה, זכאים גם הילדים של אותו אדם שנפטר לקבל תשלומים חודשיים של דמי מחיה. ילדים אלו מקבלים קצבת שארים בגין פטירת ההורה.

ילדים הזכאים לדמי מחיה

  • ילד יתום שבעקבות פטירת אמו או אביו מפגיעה מעבודה, מקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבת שארים או גמלת שארים מיוחדת.
  • ילד יתום משני הוריו, אשר מקבל בגינם שתי קצבאות שארים, זכאי לקבל דמי מחיה עבור כל הורה.

המוסד לביטוח לאומי משלם דמי מחיה חודשיים עבור ילדים יתומים אשר גרים ולומדים במדינת ישראל, ושמרבית זמנם ומרצם (לפחות 24 שעות שבועיות) מוקדשים ללימודים בבתי ספר על- יסודיים או במסגרות של הכשרה מקצועית. על מנת שיוכלו לקבל את דמי המחיה החודשיים, על הילדים לסיים שמונה שנות לימוד חובה, והמדינה אינה משלמת עבור החזקתם. נוסף על כך, יש צורך במבחן הכנסות בייתי על מנת לקבוע את דמי המחיה, כלומר: התשלומים מותנים בהכנסות של הילד (לא הכנסות מעבודה, אלא ממקורות אחרים) ובהכנסות של אמו או אביו הטבעיים, אשר מקבלים עבורו קצבת שארים.

ילדים יתומים מזכים את הוריהם- האלמן או האלמנה, בתשלומי דמי מחיה חודשיים גם כאשר הם אינם מקבלים תוספת קצבה עבור הילדים.

סכומי דמי המחיה החודשיים עבור הילדים

  • הורים אשר מקבלים קצבת שארים ובנוסף גם תוספת קצבה עבור ילדיהם, יקבלו דמי מחיה בשווי של 537 שקלים בחודש.
  • הורים אשר לא מקבלים קצבת שארים, יקבלו דמי מחיה חודשיים עבור ילדיהם בשווי של 743 שקלים כל חודש.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי