זכויות רפואיות לחולים בסוכרת נעורים

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

מחלת הסוכרת בכללותה באה לידי ביטוי בכך שחילוף החומרים של המזונות העיקריים והנחוצים ביותר לגוף הוא פגום, כגון פחמימות, חלבונים ושומנים. מקור הפגם הוא בעובדה שהגוף הפסיק לייצר את הורמון האינסולין או שמא הגוף אינו מסוגל לנצל כבר את האינסולין שהוא מייצר בצורה נכונה.

סוכרת נעורים אשר תלויה בהורמון האינסולין, נוצרת כאשר הלבלב מפסיק באופן מוחלט לייצר את האינסולין. סוכרת הנעורים, הנקראת גם סוכרת מסוג 1 מתפתחת בעיקר אצל ילדים ובני נוער, אך לא רק. המחלה יכולה להתפתח גם בקרב אנשים מבוגרים. חולים במחלה מסוג זה נזקקים להזרקות של אינסולין מספר רב של פעמים בכל יום, או להזלפת אינסולין לגוף בצורה תמידית על ידי משאבה.

סוכרת הנעורים, כמו גם הסוכרת בכללותה, לא ניתנת לריפוי, אלא רק לאיזון באמצעות טיפול נכון וטוב, על ידי ביצוע מספר פעולות בצורה יומיומית שגרתית: הזרקת אינסולין לגוף, בדיקות דם באופן עצמאי, אכילת מזון מותאם וביצוע פעילות גופנית. את הפעולות האלו מבצעים החולים עצמם מדי יום ביומו.

תסמיניה של סוכרת הנעורים

תסמיני סוכרת הנעורים הם רבים והם עלולים להופיע בצורה פתאומית, ללא כל תסמין מקדים להם. התסמינים יכולים להיות ריח של מתיקות מהפה, תחושת צמא בצורה קיצונית, תיאבון גדול, סוכר בשתן, פעמים רבות של הטלת שתן, עייפות, תשישות, שינויים בראיה באופן פתאומי, נשימה כבדה, אובדן הכרה, ירידה במשקל באופן פתאומי וקהות חושים.

סוכרת הנעורים עלולה לגרום לסיבוכים משמעותיים ורציניים באיברים שונים בגוף, אשר מתבטאים בהפרשה רבה של חלבון בשתן, פגיעה בעיניים, פגיעה בכליות, פגיעה בכלי הדם או פגיעה נוירולוגית- תחושות נימול בגוף. התוצאות של סיבוכי המחלה עלולות להיות קריטיות ביותר עבור החולים. איכות חייהם עלולה להיפגע. רבים מאבדים את כושר עבודתם, ובריאותם מתדרדרת.

חולי הסוכרת בכלל וסוכרת הנעורים בפרט זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות במוסדות השונים במדינה. להלן רשימת הזכויות:

המוסד לביטוח לאומי

מחלת סוכרת הנעורים מוכרת על ידי ביטוח לאומי והיא מהווה אחוזי נכות בשיעור של 0% עד 100%, לפי מידת חומרתה, הנקבעת על פי הקריטריונים הבאים: רמת האיזון של הסוכר בגוף, הטיפול שהחולה מקבל- תרופות, הזרקת אינסולין, משאבה, דיאטה, והסיבוכים אשר נגרמו לו כתוצאה מהמחלה.

הביטוח הלאומי קבע שסוכרת נעורים אשר גרמה לסיבוך אחד לפחות, תקנה לחולה אחוזי נכות העומדים על 65%. במידה ונקבע כי כושר ההשתכרות של החולה או כושר התפקוד במשק הבית (במידה וזוהי עקרת בית) נפגע, על פי הקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי, זכאי החולה לקבל קצבת נכות כללית.

מס הכנסה

חולי סוכרת נעורים אשר מוגדרים בביטוח לאומי כנכים בשיעור של למעלה מ 90%, יהיו זכאים לפטור ממס הכנסה. חולים אלה יהיו אנשים שמחלת סוכרת הנעורים פגעה באיברים שונים בגוף וגרמה בכך לסיבוכים נוספים. על פי מס הכנסה, מכלול של מחלות אשר מביא את האדם למצב רפואי חמור ומשמעותי, יוכל לקבל זכאות לפטור מתשלומי מס הכנסה.

היה ולחולה סוכרת הנעורים נקבעה נכות עבור כמה שנים אחורנית של המחלה, זכותו לקבל החזרי מס של עד שש שנים אחורנית מהשנה בה הגיש את הבקשה.

ביטוחים רפואיים פרטיים

במקרים בהם חולי סוכרת הנעורים רכשו ביטוחים רפואיים פרטיים בחברות ביטוח שונות, הם זכאים לכיסויים כספיים עבור אובדן כושר עבודה– במקרים בהם יכולת השתכרותם נפגעה כתוצאה מן המחלה, או כיסויי כספי למקרים של גילוי מחלות קשות. הכול בהתאם למה שקבוע בפוליסה ולתנאי התכנית.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי