זכויות רפואיות לחולים בלוקמיה

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

לוקמיה, סרטן הדם, היא סוג של סרטן ברמה קשה, בה נגרמת היווצרות מוגברת ובלתי תקינה של תאי הדם במח העצם. בתחילת המחלה, תאי הדם במח העצם מתפקדים באופן רגיל, אך עם התקדמותה הם דוחקים את תאי הדם הלבנים, תאי הדם האדומים והטסיות. הלוקמיה מתפתחת לרוב בתאי הדם הלבנים, שלהם יש יכולת להילחם בזיהומים החודרים אל הגוף. כדוריות הדם הלבנות מתפתחות על פי מה שדורש הגוף, אך בלוקמיה, מח העצם מייצר כמויות אדירות של כדוריות דם לבנות שאינן מתפקדות באופן רגיל.

שני סוגים ללוקמיה

לוקמיה כרונית– תאי הדם הסרטניים מבצעים את תפקידם באופן רגיל, כשהמחלה עוד בתחילת דרכה, והחולים מסוגלים שלא לחוש כלל בסימפטומים המתלווים אליה. ככל שחולף הזמן, הסימפטומים מורגשים ומתחזקים, והסרטן הולך ומתגבר.

לוקמיה חריפה– צורתם של תאי הדם מעוותת ותפקודם אינו רגיל, מכיוון שאין ביכולתם לתפקד. הם הולכים ומתרבים בקצב מהיר ועל כן המחלה מחריפה מאוד.

בשני סוגי הלוקמיה מטפלים במגוון שיטות טיפול, כגון כימותרפיה, רדיותרפיה- באמצעות קרני רנטגן או קרני איזוטופים, טיפולים ביולוגיים או השתלת מח עצם.

תסמינים ללוקמיה

  1. חום, צמרמורות והזעה.
  2. עייפות רבה, תשישות וחולשה פיזית.
  3. זיהומים תדירים.
  4. כאבי ראש תכופים.
  5. דימום כתוצאה מחבלות זעומות.
  6. כאבי מפרקים ורגישות בעצמות.
  7. נפיחות של בלוטות הלימפה. הכבד והטחול מוגדלים.
  8. חוסר תיאבון וירידה במשקל.
  9. הופעת כתמים קטנים אדומים על העור.

חולי הלוקמיה עוברים בתקופת מחלתם טיפולים רבים המונעים מהם את המשך קיום אורח חייהם. הטיפולים מצריכים השקעה נפשית וכלכלית רבה, ומרבית זמנם ומרצם של החולים מושקע בטיפולים ובניסיון להבריא מהמחלה.

להלן רשימה של זכויות רפואיות אותן יכולים חולי הלוקמיה לממש במוסדות המדינה, על מנת שיוכלו להתמודד בתקופת המחלה עם הקשיים בדרך מקלה יותר מבחינה כלכלית:

קצבת נכות כללית

במידה וכושר העבודה וההשתכרות של חולי הלוקמיה נפגע עקב המחלה, הם זכאים לקבל גמלת נכות כללית, ובתנאי שיעמדו בקריטריונים של ביטוח לאומי. במרבית המקרים הקצבה תהיה מלאה לתקופת הטיפולים, אך בתום התקופה יגשו החולים פעם נוספת אל הוועדה הרפואית בביטוח לאומי, כדי להיבדק להמשך הקצבה.

גמלת שרותים מיוחדים

בנוסף לנכות הכללית, ניתנת אפשרות לקבל גמלת שירותים מיוחדים לחולי לוקמיה הזקוקים לסיוע ותלויים בזולת למען יוכלו לתפקד. בדרך כלל יהיו אלה חולי לוקמיה המטופלים בכימותרפיה.

גמלת נפגעי עבודה

במקרה ומחלת הלוקמיה נגרמה כתוצאה מחשיפה לחומרים מסרטנים במקום עבודתם של החולים, הם זכאים לקבל גמלת נכות מעבודה מהמוסד לביטוח לאומי- מחלקת נפגעי עבודה, ובתנאי שהוכיחו כי קיים קשר סיבתי בין אותם חומרים לבין הלוקמיה. גובה הקצבה נקבע על פי השכר שקיבלו בעבודתם בטרם חלו, ועל פי אחוזי הנכות שנקבעו. חולי לוקמיה הזכאים לקצבה זו, יקבלו טיפול רפואי בחינם, פיצוי כספי בגין אובדן כושר השתכרות ושיקום מקצועי. במידה והחולים נפטרים עקב המחלה, השארים יהיו זכאים בהמשך ל"גמלת תלויים בנפגע עבודה".

פטור ממס הכנסה

חולי לוקמיה זכאים לפטור מתשלומי מס הכנסה, בתנאי שדרגת הנכות שניתנה להם היא מעל 90%. החולים אשר עוברים טיפולים אונקולוגיים, סובלים מגרורות המחלה או שעברו ניתוח בעקבות הלוקמיה, זכאים יהיו לקבל פטור ממס לתקופה זמנית.

ביטוחי בריאות פרטיים

היה וחולי הלוקמיה רכשו ביטוחים רפואיים בחברות ביטוח פרטיות לפני שפרצה בגופם המחלה, הם יהיו זכאים לפיצוי כספי עבור הוצאות טיפולים, אובדן כושר עבודה, מחלות קשות ופנסיית נכות. כל אלה בהתאם לתנאי הפוליסה אותה רכשו.

 

אולי יעניין אותך גם:

מדוע ישראלים לא מודעים ומממשים את זכויותיהם הרפואיות?

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי