זכויות לטיפולי פיזיותרפיה מביטוח לאומי ומשרדי הממשלה השונים

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
טיפול פיזיותרפי
טיפול פיזיותרפי

טיפולי הפיזיותרפיה נחשבים ליעילים בהתמודדות עם מגוון רחב של בעיות גופניות. בדרך כלל, יינתנו טיפולים אלה במסגרת הליך שיקום מקיף יותר, לאחר פגיעה חמורה בגוף עקב תאונת דרכים, תאונת עבודה, ניתוח וכן הלאה.

מה שלא כולם נותנים עליו את הדעת הוא שגופים רשמיים שונים בישראל מעניקים זכויות לטיפולי פיזיותרפיה, וזאת עבור מגוון רחב של אוכלוסיות.

המוסד לביטוח לאומי

הסיוע העיקרי של המוסד לביטוח לאומי ניתן באופן עקיף: כלומר, בהגדרת דרגת הנכות של האנשים הזקוקים לטיפולי פיזיותרפיה.

בהתאם לכך, ייקבע גובה קצבת הנכות שתוענק לאותו אדם, אם בכלל, וכן קצבאות משלימות אחרות: קצבת ניידות, קצבת שירותים מיוחדים וכן הלאה. הגדרה זו עשויה אף להעניק שורה של הטבות נוספות, ובכלל זה פטור חלקי או מלא מתשלום מיסים, הנחות משמעותיות בארנונה, הנחות בנסיעה בתחבורה הציבורית – והרשימה עוד ארוכה.

ביטוח לאומי לוקח חלק בתוכניות שונות של שיקום בקהילה, כך שמבוטחיו השונים עשויים בהחלט להיות מופנים לטיפולים בהם. מוסדות אלה יציעו מערך רב מערכתי של טיפולים לאוכלוסיית זכאות מסוימת, כאשר פיזיותרפיה תופסת, כמעט תמיד, מקום מרכזי.

משרד הבריאות

כשמדברים על זכויות לטיפולי פיזיותרפיה, ברור שהמשרד המרכזי שנכנס לתמונה הוא משרד הבריאות. סל הבריאות כולל בתוכו שורה ארוכה של טיפולים פיזיותרפיים, אשר ניתן דרך קופות החולים.

על פי הסל, זכאים המבוטחים לטיפולים פיזיותרפיים כרוניים (עד תריסר בכל שעה) ולטיפולים אקוטיים (ללא מגבלה), וזאת בסבסוד חלקי מטעמה של קופת החולים: הטיפולים ניתנים במכונים הנמצאים בהסדר עם קופת החולים, או לחילופין במכונים המופעלים מטעמה.

על כל פנים, בהתאם להסכם הספציפי של המבוטח גם קופת החולים שלו, מוגדר כמה הוא צריך לשלם על הטיפולים האלה: שירותי בריאות כללית, למשל, תדרוש השתתפות עצמית עבור שישה טיפולים ברבעון, בעוד שבקופת חולים מאוחדת יינתנו טיפולים במסגרת הקופה ללא כל תשלום, בעוד טיפולים במכונים חיצוניים תמורת תשלום מוזל של 28 ש'ח לטיפול.

משרד החינוך

משרד החינוך לקח על עצמו אף הוא את משימת האבחון והסיוע לילדים הסובלים מקשיים גופניים שונים, אשר מצריכים שיעברו טיפולי פיזיותרפיה.

במערכת החינוך פועלים פיזיותרפיסטים, אשר מבצעים אבחון של תלמידים בבתי הספר, בעיקר אלה הסובלים ממגבלות תנועתיות, שיתוק מוחין, בעיות מפרקים וכיוצא בזה.

בהתאם לכך, יסייע הפיזיותרפיסט בבניית תוכנית טיפולים אישית לכל תלמיד הזקוק לכך, וזו תתבצע בבית הספר בו הוא לומד. המטרה המוצהרת היא לאפשר לתלמיד להתמודד עם הקשיים שלו מחד, אך גם לסייע לו להשתלב היטב במסגרות החינוך הנורמטיביות מאידך.

סיוע אחר של משרד החינוך ניתן במסגרת שירותי החינוך המיוחד, המיועדים לתלמידים בגילאי 3-21 שנקבע כי הם זקוקים למסגרת מסוג זה. חלק מהותי בשירותי החינוך המיוחד הם טיפולים פרא רפואיים, ובכלל זה פיזיותרפיה.

משרד הביטחון

עבור אנשים הזקוקים לטיפולי פיזיותרפיה במסגרת פגיעות שחוו במהלך שירותים הצבאי או מלחמות ישראל, ניתן סיוע מרכזי מטעמו של משרד הביטחון.

בעיקרו של דבר, הדברים אמורים לגבי טיפולי פיזיותרפיה הניתנים במכונים הנמצאים בהסדר עם המשרד הממשלתי האמור. על אותו עיקרון, חנויות וגופים שונים המוכרים ציוד פיזיותרפיה עשויים להעניק אותם לאוכלוסיה חשובה זו בסבסוד חלקי או מלא.

אולי יעניין אותך גם:

מדוע ישראלים לא מודעים ומממשים את זכויותיהם הרפואיות?

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי