זכויות רפואיות חולי שחפת

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

שחפת הינה מחלה זיהומית מדבקת אשר פוגעת בעיקר בריאות, אך יכולה לפגוע במקומות נוספים בגופו של האדם החולה בה. ישנםזכויות רפואיות חולי שחפת מקרים בהם שחפת עשויה להיחשב כמחלת מקצוע כאשר היא מקושרות למקצועות עבודה מסוימים או כאשר היא מקושרת למקום העבודה של הנדבק בה.

במאמר זה נבקש לדבר על זכויות רפואיות לחולי שחפת, מהי שחפת ואיך היא עשוייה להיחשב כמחלת עבודה. המשיכו לקרוא ולמדו עוד על מימוש זכויות רפואיות של חולי שחפת.

מהי שחפת?

כפי שציינו לעיל, שחפת היא מחלה זיהומית ומדבקת, לרוב הנזק שיגרם לחולה בה יתמקד באזור של הריאות אך היא עלולה לפגוע בחלקים אחרים בגוף. כמיליון וחצי אנשים מסביב לעולם מתים מידי שנה משחפת, הנתונים העיקריים מגיעים ממדינות עולם שלישי אך גם בישראל ישנם מספר מאות של חולים מידי שנה.

מהם תסמיני מחלת השחפת?

התסמינים העיקריים של שחפת הם:

  • שיעול ממושך
  • חוסר בתאבון
  • חום
  • הרגשת קור וזיעה מוגברת בזמן הלילה
  • כאבים בחזה
  • ירידה במשקל
  • חיוורון
  • עייפות
  • גניחת דם
  • כאבי ראש

אצל 25% מהחולים עשויות להתפתח גם מחלות נוספות, למשל:: דלקת קרום המוח, דלקת בחלל החזה וחזרת בקשרי הלימפה.

האם שחפת מסכנת חיים?

כאשר שחפת מקבלת טיפול נכון, היא לרוב לא תהיה מסוכנת לחייו של החולה. במקרים בהם השחפת אינה מקבלת טיפול ראוי כ-50% מהחולים בה עשויים למות. לצד זאת, בעולם המערבי נתוני התמותה נמוכים מאוד והם עומדים על 0.3 מתוך 100 חולים. במדינות עולם שלישי, בהן טיפול אנטיביוטי עשוי להיות לא נגיש, אחוזי התמותה הינם גבוהים יותר. במקרים בהם הטיפול בשחפת לא עובד, ייתכן משום שהמחלה עמידה לתרופה, אחוזי התמותה עולים לכ-70%.

מהן מחלות מקצוע?

לצד הפגיעות ״הקלאסיות״ במקום העבודה (כגון: מעידה, נפילה והחלקה), ישנן גם פגיעות בעבודה אשר מתפתחות עקב מחלת מקצוע. הפגיעות ״הקלאסיות״ יהיו תחת ההגדרה של תאונת עבודה. מחלות מקצוע הן מחלות אשר נגרמות לאדם עקב חשיפה לחומרים מזיקים במקום עבודתו או כתוצאה מהמקצוע שלו. אם יהיה ניתן להוכיח שהמחלה שקרתה לאדם, קרתה עקב עבודתו, המחלה תוגדר כמחלת מקצוע.

דוגמה למחלת מקצוע – אדם אשר היה חשוף לאסבסט במהלך עבודתו ולאחר שנים התפתח אצלו סרטן מסוג מזותליומה (זהו סרטן המקושר באופן ישר עם חשיפה לאסבסט). אדם זה יוכל להיות מוכר כחולה במחלת מקצוע, יהיה עליו להוכיח שאכן הייתה חשיפה לחומר המסוכן והיא הביאה לכך שהוא כעת חולה.

דוגמה נוספת למחלת מקצוע – אדם אשר כחלק מעבודתו חשוף במשך זמן רב לרעשים מאוד חזקים וכעת הוא חווה ירידה משמעותית ביכולתו לשמוע. סביר להניח ששמיעתו נפגעה עקב החשיפה הממושכת לרעש במקום עבודתו ולכן סביר להניח שהמחלה תוכר כמחלת מקצוע.

שחפת, גם כמחלת מקצוע

שחפת היא אחת מהמחלות הרשמיות אשר יכולות מוכרות כמחלת מקצוע ויש מספר סוגים שלה אשר יכולים להיחשב כמחלת מקצוע. בכדי ששחפת תחשב למחלת מקצוע, היא יכולה להיות פעילה, אינטנסיבית, לא פעילה או שהיא מופיעה באופן מזדמן ומגבילה את החולה מבחינת יכולתו לתפקד. יש לציין שלא רק אנשים עם שחפת פעילה יכולה השחפת להיות מוכרת להם כמחלת מקצוע, גם מי שנדבק במקום העבודה בשחפת והבריא, יכול להיחשב כנפגע במקום העבודה והשחפת תוכר לו כמחלת מקצוע.

דוגמה שחפת כמחלת מקצוע – צוותים רפואיים בבתי חולים אשר מטפלים בחולי שחפת, עשויים להידבק בעצמם. במקרה כזה ייתכן מאוד שהשחפת תוכר כמחלת מקצוע.

זכויות רפואיות של חולי שחפת: דמי פגיעה

דמי פגיעה משולמים, על ידי המוסד לביטוח לאומי, לעובדים אשר אינם יכולים לעבוד עקב פגיעה שקרתה במקום העבודה. דמי הפגיעה משולמים למשך תקופה של 90 ימים מעת שהופיעו התסמינים ומחלת השחפת אובחנה. המטרה של דמי הפגיעה הינה לסייע לאנשים אשר נפגעו במקום עבודתם ועקב כך הם איבדו את היכולת שלהם להשתכר.

זכויות רפואית של חולי שחפת: אחוזי נכות

ישנם חולי שחפת אשר חווים פגיעה גופנית, למשל בראות, גם לאחר שהם הבריאו וזה עשוי לפגוע ביכולת התפקוד שלהם. לכן, ישנם חולי שחפת אשר עשויים לקבל הכרה באחוזי נכות רפואית מהמוסד לביטוח לאומי, אחוזי נכות יכולים להיקבע לצמיתות או כאחוזי נכות רפואית זמנית. חולי שחפת המוכרים כבעלי אחוזי נכות רפואית יכולים לקבל קצבות וגמלאות שונות, בהתאם לשיעור אחוזי הנכות שנקבעו להם.

הזכות לשיקום מקצועי

ישנם חולי שחפת, שחלו בשחפת כמחלת מקצוע, אשר אינם יכולים לשוב למקום עבודתם, לעיתים מדובר באנשים אשר עבדו באותו מקום עבודה במשך שנים ארוכות. כאשר קורה מצב שבו חולים שהוכרה להם השחפת כמחלת מקצוע והם אינם יכולים לחזור למקום עבודתם אך הם כשירים מספיק לעבוד בעבודה אחרת – הם יכולים להיות זכאים לשיקום מקצועי. שיקום מקצועי כולל לימודים באוניברסיטה, לימודים מקצועיים, ייעוץ עם איש מקצוע וסיוע למצוא מקום עבודה חדש.

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי