נכות תפקודית

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

ישנן פגיעות מתאונה או מחלה המותירות את הנפגע עם פגם או נכות. שני מושגים מרכזיים עוסקים בשאלת חישוב הנכות והפגיעה שנגרמה לאדם בעקבותיה: נכות רפואית ונכות תפקודית. שני המושגים דומים אך משמעותם שונה.

נכות רפואית

המונח נכות רפואית הוא מונח המתייחס לאחוזי הנכות שנקבעו לאדם בעקבות הפגיעה. רמת הפגיעה והנכות נבדקת על ידי רופא מומחה הכותב חוות דעת. חוות דעת זו מובאת בפני ועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי, והועדה, קובעת את אחוזי הנכות.

אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לרשימה נתונה מראש בה לכל פגיעה ופגיעה יש אחוזי נכות קבועים. כך לא משנה מיהו הנפגע, גילו, מינו או באילו נסיבות הוא נפגע, כל אדם הסובל מאותה פגיעה יקבל את אותם אחוזי נכות.

דוגמאות:

אדם הסובל מצלקות המכסות חלקים רחבים מגופו יהיה זכאי ל 20% נכות.

אדם הסובל מאיבוד קול יהיה זכאי ל 30% נכות.

אדם שאיבד כליה יהיה זכאי ל 30% נכות.

אחוזי הנכות הנקבעים בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי קובעים את זכאותו של הנפגע לקבלת קצבת נכות והטבות נוספות ממוסדות ציבוריים.

נכות תפקודית

המושג נכות תפקודית מתייחס לרמת הפגיעה של הנכות בכושר העבודה והפרנסה של הנפגע. את אחוזי הנכות התפקודית קובע בית המשפט, והם משמשים לשם תביעת כספי פיצויים מחברת הביטוח.

בעוד שבנושא של נכות רפואית כל האנשים בעלי אותה פגיעה יקבלו את אותם אחוזי נכות, הרי שבנושא של נכות תפקודית, אותה פגיעה עשויה לזכות אנשים שונים באחוזי נכות שונים.

חישוב נכות תפקודית מתייחס למידת הפגיעה בכושר ההכנסה של האדם. מכיוון שאנשים מתקיימים ממקורות הכנסה שונים, הדורשים כישורים שונים ומיומנויות שונות, הרי שאותה נכות עלולה לפגוע באופן אנוש באדם אחד, וכלל לא להשפיע על מהלך חייו של האחר.

דוגמאות:

פגיעה בקול או אובדן קול, יזכו את הנפגע ב – 30% נכות לכל היותר. הדבר אינו כה משמעותי אם מדובר בפועל העובד לצד מכונת פס יצור, בעובדת ניקיון או באיש מחשבים. אולם זו תהיה פגיעה אנושה באדם המתפרנס כזמר. יהיו אנשים שאובדן קול יהיה שווה בעבורם ל 0% נכות תפקודית, בעוד שיהיו אנשים (כגון הזמר) שאובדן הקול יזכה אותם ב 100% נכות תפקודית.

צלקת במקום נסתר תזכה את הנפגע בדרך כלל באחוזי נכות בודדים אם בכלל. אולם אם מדובר באישה המתפרנסת מדוגמנות, הרי שהצלקת פוגעת ביכולת הפרנסה שלה, ועשויה לזכות אותה באחוזי נכות תפקודית גבוהים יותר.

אילו קריטריונים מחושבים לשם קביעת נכות תפקודית?

קביעת נכות תפקודית היא תוצאה של שכלול ההפסדים הכספיים שייגרמו לנפגע עקב תאונת העבודה. בין הגורמים הנלקחים בחשבון:

  • אבדן הכנסה עכשווית.
  • אבדן הכנסה עתידית.
  • אבדן פנסיה.
  • גיל הנפגע (האם היו צפויות לו עוד שנים רבות של פרנסה, שאז האובדן הכספי גבוה יותר).
  • השכלתו ורמת הכשרתו של הנפגע (כמה השקיע כדי להשיג מקצוע זה).
  • אופציות הקידום שעמדו בפניו.
  • האם קיימת אופציה להסבה מקצועית.
  • האם יש לנפגע סיכוי להשתקם ולחזור למצבו שלפני התאונה או המחלה?
  • ושאלות נוספות המשתנות בהתאם לסוג הפגיעה ו / או המקרה.

מהו הנוהל להגשת תביעה בהכרה בנכות תפקודית?

תביעה להכרה בנכות תפקודית היא תביעה משפטית והיא מתקיימת בבית המשפט. התביעה נערכת מול חברת הביטוח.

בעוד שהנפגע מעוניין לקבל אחוזי נכות תפקודית גבוהים כדי להעלות את גובה הפיצוי, הרי שחברות הביטוח מעוניינות לפסוק אחוזי נכות נמוכים כדי לצמצם או אף לבטל את גובה הפיצוי. עקב כך נדרש בתביעות אלה ייצוג של עו"ד המומחה לתחום.

נכות תפקודית, אם כן, מתייחסת לפגיעה בכושר העבודה בעקבות הנכות.

אולי יעניין אותך גם:

זכויות רפואיות שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

072-3940742
עו"ד הראל יטיב כאן בשבילכם! לייעוץ ללא עלות, השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי